"Pokud od nás chcete Brunsona, podívejte se na kroky, které se udělaly," prohlásil Erdogan v televizi NTV. Dodal, že má-li Turecko vyhovět požadavku na Brunsonovo propuštění, očekává "reciprocitu". Brunson byl zatčen v Turecku v roce 2016 a je souzen kvůli údajným vazbám na teroristické skupiny, přičemž turecká prokuratura pro něj žádá až 35 let vězení. Informuje o tom agentura DPA.

Prezident Recep Tayyip Erdogan
Že jsme chtěli Gülena z USA unést? Směšné, odmítají Turci

"Nemůžete nám vydat tohoto muže (Gülena) na základě dohody o výměně vězňů? Pokud taková vzájemnost neexistuje, omlouvám se," uvedl Erdogan s tím, že požadavek Spojených států je nezákonný. 

Turecký soud v úterý rozhodl, že Brunson zůstane ve vazbě a bude dále souzen. Americký prezident Donald Trump krátce na to prohlásil, že Brunson je v Turecku pronásledován neprávem a měl by být poslán domů. K Brunsonovu propuštění vyzval Turecko ve středu také americký viceprezident Mike Pence. Dopis s výzvou, ať Turecko Brunsona pustí, podepsalo dále 66 amerických senátorů. Dopis byl odeslán 20. dubna, proces s křesťanským pastorem bude pokračovat 7. května. 

Protesty proti věznění Tanera Kilice
V Turecku propustili z vězení šéfa Amnesty International. A hned ho znovu zatkli

Turecko si chce vyměnit zajatce také s Řeckem. Podle Erdogana žádá propuštění vojáků podezřelých z účasti na převratu výměnou za dva řecké vojáky, kteří byli zatčeni v březnu za překročení hranice. Řečtí vojáci nyní čelí obvinění ze špionáže.