„Trestní stíhání je mstou Fica za to, že jsem mu jako prezident odmítl slíbit politický důchod na ústavním soudu. Z návrhu obvinění je zřejmé, že až v červnu skončí můj mandát prezidenta Slovenské republiky, budu obviněn i já osobně. Hrozí mi trest odnětí svobody na sedm až 12 let,“ řekl Kiska.

Bývalý premiér Kiskovi podle jeho slov skrze prostředníka hrozil obnovením „války“, pokud jej neobsadí do pozice předsedy nejvyššího justičního orgánu v zemi. Na to měl však prezident jednoznačnou odpověď: „Odmítl jsem, nikdy jsem se nenechal a ani se nenechám vydírat. Ficovi Jsem vzkázal, že ho za soudce ústavního soudu nejmenuji.“

Ústavní soud je nyní paralyzován

Hlasování o nových členech tohoto důležitého státního orgánu proběhlo během uplynulého týdne. Slovenští poslanci se však na žádných nových kandidátech, kteří by nahradili dosluhujících devět ústavních soudců, nedohodli. Jeho činnost je tak proto nyní značně ochromena.

Sám Fico navíc těsně před hlasováním - ovšem již ve chvíli, kdy bylo jasné, že jej Kiska tak či tak do požadované pozice nejmenuje - svoji kandidaturu stáhl.

Vreakci na nejnovější obvinění Fico uvedl, že mu Kiska nikdy neoznámil, že ho ústavním soudcem nejmenuje. „Obvinit předsedu nejsilnější politické strany, že má na špagátu policii a prokuraturu a že tyto instituce na povel spustí proces obvinění konkrétní osoby, to je silná káva,“ prohlásil. 

Doplatek v řádu desítek tisíc eur

Zmíněné obvinění se vztahuje na praktiky Kiskovy firmy, na jejichž základě si do daňových nákladů účtovala výdaje na jeho předvolební kampaň před pěti lety. Protože ta ovšem nijak nesouvisí s předmětem podnikání společnosti KTAG, tamní daňový úřad rozhodl, že své finanční výkazy musí firma upravit, a doměřil ji daň v řádu několika desítek tisíc eur.

Kiska dlouhodobě tvrdil, že zmíněnou kampaň, v níž se o pozici hlavy státu Slovenska utkal právě s Ficem, si hradil z vlastních prostředků. Po nezákonném úniku informací ohledně daňové kontroly jeho firmy z roku 2017 nicméně tyto účetní praktiky přiznal.