"Dobře chápu tyto náznaky: tady máte naší ropu, ale nejdřív zničte svoji zemi a připojte se k Rusku," řekl Lukašenko na tiskové konferenci v Minsku. Rovněž obvinil Moskvu, že chce Bělorusko vydírat. 

Sergej Lavrov
Rusko chce zachránit raketovou smlouvu. Mluví o vzájemných inspekcích s USA

Podle něj někteří moskevští úředníci otevřeně říkají, že Bělorusko začlení pod Moskvu za finanční výpomoc. „Říkají nám, že kompenzace bude, až bude. Jiní žádají ještě hlubší integraci. A ještě jiní přímo říkají, abychom Ruské federaci odevzdali všech šest našich oblastí,” řekl. „Zamysleli jste se nad následky? Jak se na to budou dívat ve vaší i naší zemi, jak mezinárodní společenství? Proč chcete Bělorusko zničit?“ adresoval Lukašenko své dotazy ruskému vedení.

Sloučit s Ruskem

"Chcete nás sloučit s Ruskem - a to se nikdy nestane," citovala Lukašenkova slova agentura BelTA . "Svrchovanost je pro nás posvátnou věcí," dodal.

Ukrajinský prezident reagoval na takzvaný "daňový manévr" v Rusku, kvůli kterému dojde k výrazné změně cel u ropy a daní u těžby energetických surovin. Ty podle minských expertů připraví minskou státní pokladnu o stovky milionů dolarů. Minsk totiž dosud měl výraznou slevu na dováženou ruskou ropu. Vývozní cla však nyní nahradí vyšší daň z těžby, na kterou se úlevy pro Bělorusko nevztahují.

Vladimir Putin a Angela Merkelová na summitu G20 v argentinském Buenos Aires
Azovské moře nemůže patřit pouze Rusku. Merkelová chce prodloužit sankce

Země je na ruských dodávkách ropy a zemního plynu závislá, proto se v Moskvě dožaduje kompenzací. Ztráty země mohou v příštích šesti letech překročit deset miliard dolarů, informuje agentura BelTA. Dosavadní výhody dle odhadu Světové banky dosahovaly hodnoty až deseti procent hrubého domácího produktu Běloruska. 

Ruský premiér Dmitrij Medveděv ve čtvrtek uvedl, že Moskva je připravena nabídnout Bělorusku ekonomické výhody, pokud Bělorusko splní podmínky dohody z roku 1999 o vytvoření unijního státu. Dohodu tehdy podepsal právě Lukašenko a tehdejší ruský prezidend Boris Jelcin. Dohoda předpokládá, že Bělorusko a Rusko postupně vytvoří jeden stát se sjednoceným právním systémem, společnou zahraniční a obranou politikou a společnou měnou. Integrační procesy byly však kvůli rozdílným postojům nakonec odloženy.

Vztah s Ruskem není co býval

Běloruský režim v čele s prezidentem Alexandrem Lukašenkemse se dosud zdál být navenek vždy neochvějným spojencem Moskvy. Tento obraz však dostal vážné trhliny po ruské anexi Krymu v roce 2014 a ruských akcích na Ukrajině, které Lukašenkův režim k překvapení Kremlu až příliš otevřeně neschvaloval.

Běloruský prezident také po zhoršení vztahů Ruska se Západem a posílení vojenské přítomnosti NATO na své východní hranici opakovaně odmítl povolit zřízení stálé ruské vojenské základny na běloruském území.

Bělorusko pak navíc v roce 2016 navázalo užší vztahy s EU a Spojenými státy, aby přilákalo životné důležité investice, když se dosavadní „moskevské dotace“ začaly povážlivě ztenčovat kvůli ekonomickým sankcím Západu na Rusko a zhoršujícímu se výkonu ruského hospodářství.

Rusko blokovalo průjezd Kerčským průlivem do Azovského moře.
Vojákům zadrženým u Krymu hrozí šest let vězení. Ukrajina posílí obranu