„Konečné rozhodnutí o budoucím osudu naší země by mělo patřit lidem, nikoli politikům, kteří v současnosti uvízli na mrtvém bodě,“ řekla Justine Greeningová britskému deníku The Times.

Podle někdejší ministryně školství má Británie tři možnosti, jak vyřešit stávající situaci – odejít z EU za podmínek, které určí Mayová, setrvat v EU nebo ji opustit bez jakékoli dohody.  Podle Greeningové by se v referendu mělo definitivně rozhodnout mezi první a druhou možností.

V rozhovoru, který zveřejnila BBC, Greeningová připustila, že návrhy Theresy Mayové byly „chytrým pokusem o kompromis, který za určitých okolností mohl fungovat“. K tomu ale bohužel nedošlo a s výsledkem tak není spokojena ani jedna ze zúčastněných stran.

„Pravda je taková, že se britský parlament ocitl v patové situaci. Ať už se bude projednávat jakýkoli návrh, vždycky se najdou poslanci, kteří budou hlasovat proti němu. Británie ale potřebuje co nejrychleji najít cestu vpřed,“ uzavřela Greeningová.

Mayová již dříve vyloučila opakování referenda z roku 2016, v nemž 52 procent Britů odhlasovalo odchod z EU. 

Její strategie přitom počítá se zachováním úzkého vztahu s EU i poté, co Británie v květnu 2019 vystoupí z unie. Britský kabinet sice tento měsíc odsouhlasil její vizi, dva ministři ale na protest rezignovali na své funkce. Mayová zároveň čelí i možné rebélii zastánců brexitu z řad svých konzervativců.