Matka, kterou média označují krycím jménem Carmen, do Spojených států se svou malou uprchla dcerou poté, co ji její manžel téměř dvacet let sexuálně zneužíval a v domovském San Salvadoru čelila hrozbám smrti od místních gangů. Američtí úředníci však neshledali dostatečné důvody pro udělení azylu a případ tak skončil před soudem.

Dvojici v rámci soudního řízení zastupoval Americký svaz pro občanské svobody (American Civil Liberties Union - ACLU), který si klade za cíl bránit práva a svobody jednotlivců. Ten mimo jiné argumentoval, že žena a dívka unikly ze země před „extrémním sexuálním násilím a nebezpečím ze strany gangů“.

Soudce okresního soudu ve Washingtonu DC Emmet Sullivan během odůvodnění rozsudku uvedl, že je neakceptovatelné, aby byl jakýkoli žadatel vyhoštěn ze země ještě v průběhu imigračního řízení. Podle BBC také zdůraznil, že generální prokurátor Jeff Sessions by mohl být obviněn z pohrdání soudem. 

Sessions, který o deportaci ženy a její dcery rozhodl, již v červnu představil nová a značně přísnější imigrační pravidla, podle kterých nemají oběti domácího násilí a válek gangů nárok na americký azyl. 

Americká vláda sice přislíbila, že minimálně do pátku nedojde k žádné deportaci, zástupci ACLU se však již v průběhu čtvrtka dozvědeli, že matka s dcerou již byly úřady letecky odeslány zpět do hlavního města své země San Salvadoru.

Soudce Sullivan BBC sdělil, že je naprosto nepřijatelné, aby osoby žádající o azyl byly vyhnány ze země, zatímco jejich právní zástupci stále ještě bojují před soudem. Situaci popsal jako „pobuřující“ a přikázal okamžité navrácení obou žen do Spojených států.

„Po příletu do San Salvadoru žena ani její dcera neopustily letadlo a v současné době jsou na cestě zpět do USA,“ sdělil podle agentury Reuters v emailovém prohlášení úředník z ministerstva vnitřní bezpečnosti.

Kauza se objevila v době, kdy americká migrační politika čelí tvrdé kritice. V červnu se na veřejnost dostly informace o tom, že na americké hranici dochází často k oddělení dětí od jejich rodin. Přístup úřadů vyvolal pobouření a byl odsouzený prakticky po celém světě.

Prezident Spojených států Donald Trump sice podepsal nařízení, které takové jednání zakazuje, více než 500 dětí však i nadále zůstává odtrženo od svých rodičů.