Žaloba se opírá o americký zákon proti vydírání a korupci. Bakala prostřednictvím svých advokátů viní Krúpu, že se ho pokusil přinutit k zaplacení desítek milionů rolarů za ukončení „štvavého obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti“. 

Ilustrační foto.
Sněmovní komise k OKD vyslechla europoslance Evžena Tošenovského

Podle dokumentu, pod kterým jsou kromě Schapira podepsáni další čtyři advokáti ze dvou různých právních kanceláří, Krúpovi napomáhal také šéf americké společnosti specializující se na klamavou komunikaci s veřejností a protestní akce na objednávku Adam Swart. 

Obtěžování i demonstrace

Krúpa měl podle obžaloby v červnu minulého roku vyhrožovat Zdeňku Bakalovi posláním fotbalových chuligánů, aby před jeho švýcarským domovem uspořádali demonstraci. Krátce poté měl českému investorovi nabídnout, že se zdrží dalšího nátlaku výměnou za úplatu ve výši 500 milionů korun.

„V žalobním spise se dále uvádí, že tato protizákonná kampaň eskalovala poté, co Zdeněk Bakala vydírání Krúpy odmítl,“ vysvětluje Šárka Samková, šéfka komunikací společnosti BM Management. V období od listopadu 2017 do konce léta 2018 měl slovenský podnikatel spolupracovat se Swartovou firmou Crowds on Demand na narušení Bakalových obchodních a podnikatelských vztahů.

Ilustrační foto.
Komise k privatizaci OKD získala více času. Sněmovna prodloužila lhůtu

Obchodní partnery i osobní kontakty českého investora, mezi které podle Samkové patřily i osobnosti z neziskových organizací a jedna z předních amerických univerzit, měli obtěžovat množstvím nevyžádaných telefonátů a stovkami e-mailů se lživými obviněními. 

Firma Crowds on Demand měla současně platit komparzisty, aby jménem falešné organizace vystupující jménem českých dělníků pořádali „hlučné a provokující informace“ před domovem Zdeňka Bakaly v Jižní Karolíně na východním pobřeží Spojených států amerických. 

Hrozby na sociálních sítích

Text žaloby zmiňuje také facebookovou stránku Národní Zájem, která je podle právních zástupců spojena s Krúpovou firmou Arca Capital. Administrátor stránky v příspěvcích Bakalovi opakovaně vyhrožoval brutálními způsoby vraždy, mezi kterými nechybělo ani ubití či useknutí hlavy

Příčinou je OKD
Spor obou podnikatelů se týká kauzy společnosti OKD (do roku 1991 Ostravsko-karvinské doly), kterou Bakala získal během privatizace v roce 2004. Procesem převodu státních akcií do soukromých rukou se zabývá sněmovní vyšetřovací komise. 

Krúpa, který se v případu dlouhodobě angažuje, v minulosti vyzval členy představenstva a dozorčí rady firmy, aby získali od bývalých majitelů OKD zpět nadměrnou výši vyplacené dividendy z let 2006 až 2012. Prostřednictvím své mluvčí Barbory Hanákové Krúpa uvedl, že Bakala připravil stát a nájemníky o částku 150 miliard korun, které neoprávněně vyvedl z firmy OKD a neoprávněně získal z bytů OKD.

Zdeněk Bakala
Policie obdržela žádost komise k OKD o předvedení Bakaly