V městečku Vierville-sur-Mer, kde se nachází známá pláž Omaha, se sešla necelá stovka lidí. Podle AFP mezi nimi byli velvyslanci osmi spojeneckých zemí (USA, Kanada, Dánsko, Británie, Polsko, Belgie, Norsko a Nizozemsko) a také německý velvyslanec.

Francii zastupovala státní tajemnice z ministerstva obrany Genevive Darrieussecqová, která ocenila, že se pietní akce uskutečnila i navzdory pandemii. Prezident Emmanuel Macron si výročí připomněl alespoň na twitteru. Napsal, že Francie nikdy nezapomene na hrdiny, kteří se ji vydali osvobodit.

Na místo podle agentury AP dorazil jediný americký veterán, 95letý Charles Shay. "Jsem teď velmi smutný," řekl muž, který se v červnu 1944 vylodil jako 19letý armádní medik. "Kvůli viru tu nikdo nemůže být. Rád bych nás tu viděl víc," dodal veterán, který nedaleko pláže Omaha žije.

Menší pietní akce 

V Normandii se podle AFP konalo i několik dalších menších pietních akcí. Rozsah oslav se ale nedá ani zdaleka srovnat s loňskou připomínkou vylodění. U příležitosti 75. výročí dorazili mimo jiné americký prezident Donald Trump, francouzský prezident Emmanuel Macron či tehdejší britská premiérka Theresa Mayová.

Největší vyloďovací operace ve vojenských dějinách z 6. června 1944 znamenala začátek osvobozování západní Evropy od nacismu. Během jediného dne bylo na pěti vyloďovacích plážích (Utah, Omaha, Gold, Juno a Sword) mezi Cotentinským poloostrovem a městem Caen vysazeno zhruba 156.000 spojeneckých vojáků. V Den D podle odhadů zahynulo nejméně 10.000 vojáků protihitlerovské koalice a 4000 až 9000 vojáků německého wehrmachtu.