„Kongregace jako výsledek kárného procesu vydala dekret, ve kterém shledává Theodora Edgara McCarricka, emeritního arcibiskupa ve Washingtonu, vinného z následujících prohřešků: solicitace (svádění ke hříchu) během svaté zpovědi a hříchům proti šestému přikázání (nesesmilníš) s mladistvými i s dospělými, s přitěžující okolností v podobě zneužívání moci,“ potvrdil Vatikán v prohlášení.

V celých dějinách katolické církve je to podle AFP vůbec poprvé, kdy byl kardinál propuštěn ze stavu duchovních kvůli obvinění ze sexuálního zneužití. Papež uznal v této věci jako definitivní rozhodnutí Kongregace pro nauku víry, což je vatikánská instituce, která zajišťuje dodržování katolických dogmat.

Nulová tolerance

Rozhodnutí, vůči kterému se již nelze odvolat, a je tedy definitivní, přichází před klíčovým jednáním předsedů biskupských konferencí z celého světa, svolaného do Vatikánu na 21. až 24. února. To se má zabývat hlavně odpovědností prelátů zamlčujících případy, kdy duchovní sexuálně zneužívali děti. Propuknutí skandálů v této věci v USA, Chile a Německu obrovsky poškodilo pověst církve, připomněla AFP a dodala, že František slibuje v těchto případech „nulovou toleranci“.

Bývalý washingtonský arcibiskup McCarrick byl jedním z předních představitelů katolické církve v USA, jeho rezignaci na post kardinála přijal papež František loni v červenci. Důvodem byla obvinění, že před téměř padesáti lety sexuálně zneužil několik nezletilých. Osmaosmdesátiletý McCarrick tvrdí, že si nevzpomíná na nic z toho, co je mu dáváno za vinu.

McCarrick se loni v červenci stal prvním římskokatolickým prelátem za téměř 100 let, který přišel o titul kardinála. Nyní se stal nejvyšším církevním představitelem, který byl v moderní době propuštěn z duchovního stavu, poznamenala agentura Reuters. Byl zbaven kněžských povinností a převeden do laického stavu. Tento krok podle agentury AP znamená, že bývalý kardinál nebude moci mezi jiným sloužit mše a udělovat svátosti.