"Výměna se uskutečnila. Jsme rádi, že se ruští občané vrátili domů," oznámil kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. "Rusko a Ukrajina si vyměnily 35 lidí z jedné a 35 lidí z druhé strany," potvrdila novinářům ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová. "Udělali jsme první krok. Musíme udělat všechny následující, abychom tuto strašnou válku ukončili," řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Na Ukrajinu se vrátil režisér Oleh Sencov, který byl v Rusku odsouzen na 20 let do vězení za údajný terorismus na obsazeném Krymu. Za Sencovovo propuštění se dosud marně přimlouvali západní politici a umělci, včetně českých. Domů se z Ruska vrátilo i 24 námořníků, které Rusové zajali loni v listopadu u Kerčského průlivu.

Do Moskvy naopak přiletěl novinář Kyryl Vyšynskyj, kterému na Ukrajině hrozilo 15 let za údajnou vlastizradu, anebo někdejší povstalecký velitel Volodymyr Cemach, který je podezřelý z podílu na sestřelení malajsijského boeingu nad východní Ukrajinou v létě 2014.

Americký prezident Donald Trump na twitteru výměnu označil za "první gigantický krok k míru". Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že "výměna vypadá jako nadějný signál". "Konečně! Propuštění Olega Sencova a ukrajinských námořníků mě naplňuje úlevou," napsal na twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk a vyzval Rusko k propuštění všech politických vězňů.

Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury TASS ocenilo, že tým Volodymyra Zelenského - prý na rozdíl od předchozích ukrajinských prezidentů - předvedl "zdravý přístup a ochotu ke kompromisům".

Krok správným směrem?

Mluvčí NATO Oana Lungescuová výměnu označila za "krok správným směrem" a vyzvala Moskvu k plnění závazků plynoucích z minských mírových smluv. Neopomněla připomenout, že zbývá nalézt pravdu o sestřelení nizozemského letounu nad Ukrajinou.

"Vítám výměnu vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků zadržených vloni při incidentu v Kerčském průlivu. Výměnu vnímám jako krok, který by mohl vést ke zlepšení vztahů a v důsledku k ukončení konfliktu," napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Nizozemské ministerstvo zahraničí naopak upozornilo, že Ukrajina zařadila do výměny i někdejšího velitele východoukrajinských povstalců Cemacha. Nizozemští prokurátoři vyzývali Kyjev, aby nedovolil Cemachovi odcestovat do Ruska z obavy, že by mohl ohrozit vyšetřování tragédie letu MH17.

Agentura Interfax napsala, že příští výměna zajatců, tentokrát mezi Ukrajinou a donbaskými povstalci, bude tématem jednání na mírových rozhovorech v Minsku 18. září. Separatisté by měli z věznic v Doněcké a Luhanské oblasti propustit 200 zajatých Ukrajinců, Kyjev by měl osvobodit 70 povstalců.