Měsíčník se objevil na jedné z pláží národního parku Coorong, kolem 80 kilometrů jižně od Adelaide, informovala BBC. Později jeho tělo z pláže zmizelo, odborníci proto předpokládají, že ho příliv spláchl zpátky do oceánu.

„Vypadal jako kus dřeva. Nevěřila jsem, že se jedná o rybu, až dokud jsem si nevygooglila heslo ‚měsíčník‘,“ citoval zpravodajský server BBC Linette Grzelakovou, která unikátního živočicha spatřila jako první. Později jeho fotografie zveřejnila na sociálních sítích. 

Šimpanz Julius
Norskou zoo zmítá skandál. Jeden z návštěvníků zdrogoval šimpanze

Z nálezu měl radost i její partner Steven Jones, bývalý rybář. „Věděl, co je zač, i když ho nikdy neviděl na vlastní oči. Ptala jsem se, proč si ho fotí. Řekl mi, že je nesmírně těžký a jeho kůže svým vzhledem i drsností vzdáleně připomíná nosorožce,“ popisuje Grzelaková.

Ačkoli byl nalezený měsíčník skutečně obrovský, podle odborníků se nejednalo o plně vzrostlého jedince. "Popsal bych ho jako průměrně velkého. V minulosti byli popsáni i dvojnásobně velcí zástupci tohoto druhu," domnívá se biolog Ralph Foster, který délku ryby odhadl na 1,8 metru. 

Nejtěžší kostnatá ryba

Měsíčník svítivý (Mola mola) je zvláštní a dnes již téměř vyhubená ryba, která obývá volná moře Atlantského, Indického a Tichého oceánu. Jedná se o vůbec nejtěžší kostnatou rybu světa, když průměrná váha dospělého jedince dosahuje 1400 kilogramů, ale doloženy jsou i exempláře o váze 2200 kilogramů.

Megachile pluto
Největší včelu světa považovali za vyhynulou. Nyní ji objevili v Indonésii

Od ostatních ryb se měsíčníci odlišují zploštělým kruhovitým tělem, které v dospělosti zcela postrádá ocasní ploutev. Pohybují se tak jen velmi pomalu, často se dokonce nechávají spíše unášet mořskými proudy. O jejich životech se toho jinak mnoho neví. Jisté je pouze to, že žijí v poměrně velkých hloubkách a živí se hlavně planktonem, medúzami a menšími druhy korýšů i ryb.

Měsíčníky decimuje lov i plasty

Původně hojnou populaci měsíčníků zdecimoval lov, jejich maso je totiž považováno za delikatesu. Nebezpečí pro ně představují i plastové sáčky, které si často spletou s medúzou. Vzhledem k náročnosti jejich chovu jsou měsíčníci v zoologických zahradách drženi jen zřídka – a to zejména v japonských akváriích. V zajetí se dožívají až deseti let věku.

Puma americká. Ilustrační snímek
Američana napadla puma. V sebeobraně ji zardousil holýma rukama