Měsíčník se objevil na jedné z pláží národního parku Coorong, kolem 80 kilometrů jižně od Adelaide, informovala BBC. Později jeho tělo z pláže zmizelo, odborníci proto předpokládají, že ho příliv spláchl zpátky do oceánu.

„Vypadal jako kus dřeva. Nevěřila jsem, že se jedná o rybu, až dokud jsem si nevygooglila heslo ‚měsíčník‘,“ citoval zpravodajský server BBC Linette Grzelakovou, která unikátního živočicha spatřila jako první. Později jeho fotografie zveřejnila na sociálních sítích. 

Z nálezu měl radost i její partner Steven Jones, bývalý rybář. „Věděl, co je zač, i když ho nikdy neviděl na vlastní oči. Ptala jsem se, proč si ho fotí. Řekl mi, že je nesmírně těžký a jeho kůže svým vzhledem i drsností vzdáleně připomíná nosorožce,“ popisuje Grzelaková.

Ačkoli byl nalezený měsíčník skutečně obrovský, podle odborníků se nejednalo o plně vzrostlého jedince. "Popsal bych ho jako průměrně velkého. V minulosti byli popsáni i dvojnásobně velcí zástupci tohoto druhu," domnívá se biolog Ralph Foster, který délku ryby odhadl na 1,8 metru. 

Nejtěžší kostnatá ryba

Měsíčník svítivý (Mola mola) je zvláštní a dnes již téměř vyhubená ryba, která obývá volná moře Atlantského, Indického a Tichého oceánu. Jedná se o vůbec nejtěžší kostnatou rybu světa, když průměrná váha dospělého jedince dosahuje 1400 kilogramů, ale doloženy jsou i exempláře o váze 2200 kilogramů.

Od ostatních ryb se měsíčníci odlišují zploštělým kruhovitým tělem, které v dospělosti zcela postrádá ocasní ploutev. Pohybují se tak jen velmi pomalu, často se dokonce nechávají spíše unášet mořskými proudy. O jejich životech se toho jinak mnoho neví. Jisté je pouze to, že žijí v poměrně velkých hloubkách a živí se hlavně planktonem, medúzami a menšími druhy korýšů i ryb.

Měsíčníky decimuje lov i plasty

Původně hojnou populaci měsíčníků zdecimoval lov, jejich maso je totiž považováno za delikatesu. Nebezpečí pro ně představují i plastové sáčky, které si často spletou s medúzou. Vzhledem k náročnosti jejich chovu jsou měsíčníci v zoologických zahradách drženi jen zřídka – a to zejména v japonských akváriích. V zajetí se dožívají až deseti let věku.