Khan totiž nevěří tomu, že současná vláda konzervativců v čele s premiérkou Theresou Mayovou nabídne zemi plán brexitu, který bude dost dobrý na to, aby prošel bez druhého referenda. Informoval o tom britský list The Independent.

„Stále nejsem přesvědčen o tom, že tato vláda má plán, který bude fungovat,“ prohlásil Khan, který je původem z Pákistánu. 

Členové labouristické strany se dnes sjeli na svojí programové konferenci. Její druhý stínový kancléř John McDonnell oznámil, že otázku druhého referenda nechává otevřenou.

Khanovo prohlášení přišlo poté, co se Kezia Dugdale, lídryně skotských labouristů nechala slyšet, že veřejnost by měla mít právo říci své slovo ve druhém referendu.

Nicméně Andrew Gwynne, stínový sekretář labouristů a Corbynův spojenec, možnost druhého referenda rovněž nedávno odmítl. „Kdo ví, kde budeme na konci tohoto procesu?“ prohlásil.

Svůj názor ale změnil. Pokud vláda Mayové ve vyjednávání s EU zklame, "tak se druhé referendum se stane velmi vážným tématem", oznámil dnes Gwynne.

Šéf labouristů Corbyn se tak snažil udržet otázku druhého referenda pod pokličkou, což se ale jeho stranickým kolegům nezamlouvalo zejména díky tomu, že Británie opustí společný evropský trh.

Corbyn si původně přál, aby jeho strana zaujala k brexitu jednotný postoj. To se však nepovedlo.

Labouristé si už ale s myšlenkou druhého referenda pohrávají delší dobu. Před červnovými volbami s ní přišel právě Corbyn. Narozdíl od liberálních demokratů a zelených se ale nakonec nestala tématem jejich kampaně.

Jak dále píše The Independent, podle průzkumu zveřejněného v pondělí většina labouristických voličů podporuje druhé referendum s možností vyslovit se pro setrvání v EU.