Podle organizátorů se akce v hlavním městě Skotska zúčastnilo 100 tisíc lidí, jednalo se tak o největší a nejodvážnější demonstraci za nezávislost v historii země, píše deník The Guardian. Policie ale počet demonstrantů oficiálně neuvedla.

„Chceme nezávislost, chceme ji hned!“ nebo „Nepatříme k Londýnu,“ provolávali demonstranti.

 Podle organizátora Gary J. Kellyho z organizace Všichni pod jedním bannere (All Under One Banner) sílí touha po odtržení, kterou reflektuje velká účast. „SNP nás požádala, abychom promluvili. Dobrá, lid tedy dostal slovo,“ řekl pro BBC.

„Věřím ve skotskou nezávislost a věřím, že dnes je zapotřebí ukázat, že naše země potřebuje nezávislost,“ řekla jedna z řečníků Linda Hamiltonová. Slovo dostali i členové SNP.

Demonstrace proběhla několik hodin před zahájením konference SNP v Glasgow. Ačkoliv téma odtržení nemá na programu debat, její předsedkyně Keith Brownová patří mezi zastánce nezávislosti.

Na místo ale dorazili i příznivci opačného tábora. Malá skupinka unionistů chtěla vyjádřit loajalitu se svazkem s Velkou Británií.

Podobných protestů za nezávislost se v souvislosti s brexitem letos v létě odehrálo více. Na první z nich v květnu v Glasgow dorazilo 40 tisíc lidí. Větší demonstraci město zažilo pouze v roce 2003 kvůli invazi do Iráku. Všechny pořádala stejná organizace.

Demonstrace se konají každý rok, pokaždé se jich účastní více a více lidí.

Skotové chtěli zůstat v EU

Referendum o nezávislosti regionu proběhlo v září 2014, vyslovilo se v něm 55 procent Skotů pro setrvání ve svazku s Británií. Je na místě připomenout, že během hlasování o brexitu se 62 procent Skotů vyjádřilo pro setrvání v EU.

SNP chtěla poté vypsat referendum o skotské nezávislosti, její plán ale nevyšel, jelikož ztratila většinu v parlamentu. 

Hlasování o nezávislosti by se podle organizátorů demonstrace mělo uskutečnit před rokem 2021, který znamená konec přechodného období pro brexit.