Mimořádně teplá zima panující v Novém Jižním Walesu, podle některých zpráv nejsušší za posledních třináct let, způsobila, že se většina tamních farmářů potýká s nedostatkem vody, katastrofální neúrodou a nedostatkem píce pro hospodářská zvířata.
Podle australských úřadů sucho zasáhlo sto procent území Nového Jižního Walesu, přičemž třetinu rozlohy státu sužuje „intenzivní sucho“. "V tomto státě není jediný člověk, který by nedoufal v déšť pro naše farmáře a místní komunity," citovala BBC ministra pro surovinový průmysl v Novém Jižním Walesu Nialla Blaira.

Úřady již v postižené oblasti zrušily omezení na odstřel klokanů, kteří soupeří s dobytkem o pastviny, upozornila agentura AP.
Situace je alarmující zejména proto, že Nový Jižní Wales je zodpovědný za takřka čtvrtinu australské zemědělské produkce, připomíná BBC. Vláda tak již vyčlenila na pomoc zemědělcům finanční prostředky ve výši 576 milionů dolarů (asi 9,4 miliardy korun).
Při té příležitosti označil australský premiér Malcolm Turnbull situaci farmářů v Novém Jižním Walesu za „šokující, strašnou a tragickou“.
„Pro skot je jediným zdrojem vody cisterna. Každý den přivážíme sto tisíc litrů vody, aby zvířata měla šanci přežít. Často pro ni musíme jezdit více než 50 kilometrů daleko,“ popisuje farmář Amber Lea, který zveřejnil video žíznivých zvířat obklopujících automobil s vodou.
Za současnými australskými suchy stojí několik rozličných faktorů. Podle meteorologů je sice pravděpodobné, že určitou roli sehrál i vysoký atmosférický tlak, za hlavního viníka ale označují klimatické změny.
Letošní sucho ale není v poměrně krátké historii Austrálie tím nejhorším. Pravděpodobně nejsušší období zažíval australský kontinent mezi lety 1997 až 2005, kdy počasí zpustošilo až 50 procent zemědělské půdy.
