Německá a rakouská média informují především o tom, že český premiér Andrej Babiš navštívil pietní místo uprostřed noci. „Český ministerský premiér tajně položil věnec,“ napsal server deníku Süddeutsche Zeitung, který dále konstatoval, že Babiš tak zjevně učinil „ze strachu před protesty kvůli své korupční aféře“.

Ve stejném duchu píší o nočním kladení věnců i zpravodajský server deníku Die Welt a rakouská televize ORF. „Vládní krize v Česku dnes zastínila i připomínku začátku sametové revoluce před 29 lety,“ upozornila ORF a s odvoláním na ČTK dodala i informaci o tom, že Babišovy květiny aktivisté ráno vyhodili.

Obšírněji článek o dnešním dění v Česku pojal britský list The Independent, který popisuje události listopadu a prosince 1989 a svým čtenářům přibližuje okolnosti zhroucení komunistického režimu, přičemž velký prostor věnuje osobnosti bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla.

Mimořádný úspěch a svědectví o povaze lidí

„I když mladší generace občas potřebuje připomenout její význam, sametová revoluce ukázala celému světu, že nekrvavý převod moci je možný. Jednalo se o mimořádný úspěch a svědectví o povaze lidu,“ shrnul The Independent.

Českým oslavám výročí se podrobně věnuje i řada ruských médií, především pak agentura TASS, která měla v Praze vlastního zpravodaje. Ten si mimo jiné všiml toho, že zatímco amerického velvyslance Stephena Kinga lidé při pokládání věnce odměnili potleskem, český premiér se dočkal pouze „krajně odmítavého pokřiku“ a jeho kytice později skončila v jednom z odpadkových košů.