„Dvanáct měsíců, které změnily Slovensko. Vražda Jána a Martiny nás vytrhla ze sladké nevědomosti. Po jejich smrti už nikdy nemůžeme říct, že jsme nevěděli, jak silná může být nenávist, moc peněz a korupce. Nezapomeneme a neodcházíme,“ řekl z pódia v Bratislavě jeden z organizátorů shromáždění z Iniciativy za slušné Slovensko Juraj Šeliga.

Demonstrace v Bratislavě. Ilustrační snímek
Výměna vlády i rozpolcená společnost. Před rokem byl zavražděn novinář Kuciak

Na bratislavském shromáždění vystoupil s projevem i otec zavražděného reportéra Jozef Kuciak. Z pódia poděkoval lidem, kteří přišli na náměstí nejen dnes, ale i v minulosti. „Chtěl bych poděkovat nejen za dnešek, ale za všechna setkání, která jste zde měli,“ řekl Kuciak starší, kterého doprovázela jeho dcera. Shromáždění tisíců lidí odpovědělo skandováním „Jsme s vámi“.

Shromáždění se konalo také v Košicích, kde slovenský prezident Andrej Kiska uctil památku Kuciaka a Kušnírové zapálením svíčky. „Chci pochválit policii, že s největší pravděpodobností jsme chytili vrahy, pravděpodobně víme, kdo tím vrahem byl, a něco tušíme o minimálně jednom z objednavatelů. Všichni si přejeme, aby se tato propojení, která za vraždou stála, odhalila,“ řekl Kiska.

Akce na počest zavražděného novináře Jána Kuciaka
Budu se o vás a vaši rodinu zajímat. Web zveřejnil telefonát Kuciaka s Kočnerem

Kromě demonstrací připravili občanští aktivisté a novináři u příležitosti výročí vraždy diskuse a také čtení Kuciakových novinářských textů. Slovenské noviny dnes zveřejnily prohlášení několika stovek žurnalistů, kteří slíbili, že budou v Kuciakově práci pokračovat. Na svých titulních stránkách otiskly černou stuhu nebo heslo All For Jan, které se po vraždě stalo symbolem spolupráce novinářů.

Vzpomínalo se i v Česku. V Praze se dnes v podvečer sešlo na pražském Václavském náměstí k tichému uctění památky obou zavražděných přibližně 500 lidí. Mnoho z nich položilo svíčky k fotografii partnerů a nápisům „All For Jan“ a „All For Martina“ u sochy svatého Václava.

Slovenské deníky po vraždě novináře Jána Kuciaka
Novináře Kuciaka před vraždou sledovali. Snímky zveřejnila italská televize

Podobný průběh mělo i vzpomínkové setkání v Brně, kde si lidé výročí vraždy novináře Kuciaka připomněli na náměstí Svobody. I přes déšť podle odhadu ČTK přišlo asi 500 lidí. U morového sloupu účastníci shromáždění zapálili svíčky. Ve zkratce připomněla události před a po vraždě i malá výstava. Na brněnské náměstí Svobody přišli převážně mladí lidé s velkým podílem Slováků.

První vražda novináře v novodobé slovenské historii

Investigativní reportér Kuciak a jeho partnerka Kušnírová byli zavražděni loni v únoru. Zločin byl spáchán v obci Veľká Mača u Trnavy v Kuciakově bytě. Policie od počátku považovala za nejpravděpodobnější motiv vraždy Kuciakovu novinářskou práci. Byl to první případ vraždy žurnalisty v novodobé slovenské historii.

Akce na počest zavražděného novináře Jána Kuciaka
Kauza Kuciak pokračuje. Slovenská prokuratura očekává další obvinění

Slovenská policie již loni v září zadržela a obvinila z vraždy Kuciaka a jeho partnerky čtyři osoby. Dosud se vyšetřovatelům ale nepodařilo odhalit hlavního objednavatele vraždy. Podle nepotvrzených informací slovenských medií si Kuciakovu vraždu objednal podnikatel Marian Kočner, který je ve vazbě v jiném případu.

Násilná smrt novináře před rokem vyvolala v zemi politickou krizi. Ta vyústila v demisi šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica z funkce premiéra. Premiér Peter Pellegrini, který Fica loni v březnu ve funkci nahradil, dnes v prohlášení označil vraždu Kuciaka a Kušnírové za brutální akt a útok na svobodu slova. Zároveň vyslovil přání, aby vražda přestala rozdělovat slovenskou společnost.

Podle opozice stojí Slovensko rok po vraždě zmiňované dvojice stále na rozcestí. „Jedině občané mohou v zemi vytvořit politické prostředí, ve kterém se mafiánům nebude dařit,“ uvedl šéf nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík. Dodal, že nadcházející prezidentské volby, volby do Evropského parlamentu i parlamentní volby v příštím roce jsou tři klíčové příležitosti, aby Slovensko vykročilo ze zmiňovaného rozcestí správným směrem.

Zásah slovenské policie proti obviněným v kauze vraždy Ladislava Basternáka
Údajná objednavatelka Kuciakovy vraždy čelí dalšímu obvinění. Znovu jde o vraždu