Téměř čtyři roky po teroristických útocích, které otřásly Francií i celým světem, oznámili dnes vyšetřovatelé svůj záměr uzavřít vyšetřování. Začala tím formální měsíční lhůta, po níž by mělo padnout rozhodnutí o soudním procesu.

Celkem čelí v souvislosti s atentáty obvinění 14 lidí, 11 z nich je ve vazbě. Jedním z nich je i Salah Abdeslam, jediný člen tří teroristických komand, která v listopadu 2015 zaútočila u stadionu v Saint-Denis, v koncertní síni Bataclan a na pařížské restaurace a bary.

Abdeslama, který po atentátech prchl z Francie do Belgie, zadrželi po rozsáhlém pátrání v březnu 2016 v bruselské čtvrti Molenbeek. Jen několik dní poté spáchali jiní teroristé, zřejmě ze stejné islamistické buňky, útok na bruselském letišti Zaventem a v metru belgického hlavního města. Atentát si vyžádal 32 obětí. Belgie Abdeslama vydala do Francie, loni jej ale začala soudit kvůli střelbě na bruselské policisty při zatýkání v roce 2016.

Další podezřelí prý padli v bojích

V souvislosti s atentáty z listopadu 2015 je ještě vydán zatykač na dalších pět podezřelých, předpokládá se ale, že zahynuli v bojích v Sýrii a v Iráku. K teroristickým útokům v Paříži i v Bruselu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS).

Podle AFP dnes skončilo rovněž vyšetřování zmařeného teroristického útoku na rychlík Thalys na trase mezi Amsterodamem a Paříží ze srpna 2015. Také v tomto případě začala měsíční lhůta, po které by měl být stanoven termín začátku soudu. Šestadvacetiletý Maročan Ajjúb Chazzaní při atentátu zranil tři cestující. Dalším obětem zabránila trojice Američanů, které se ho podařilo přemoci a odzbrojit.

Od atentátů na redakci satirického časopisu Charlie Hebdo ze začátku roku 2015 zahynulo při teroristických útocích ve Francii přes 250 lidí, připomíná AFP.