Ještě tento týden se s vyšetřovacím spisem obeznámí advokáti pozůstalých, příští týden pak dostane stejnou možnost i obhájci obviněných. Obě strany přitom mohou podat návrh na doplnění důkazů, upozornil slovenský deník Sme. "Jak si možná vzpomínáte, prokurátoři na poslední tiskové konferenci uvedli, že by obžalobu proti obviněným rádi vznesli do konce října," řekl slovenskému listu právník Kuciakovy rodiny Daniel Lipšic. 

Marián Kočner.
Kontroverzního podnikatele Kočnera obvinili z objednávky vraždy novináře Kuciaka

Z objednávky vraždy sedmadvacetiletého Jána Kuciaka byl 8. března obviněn kontroverzní slovenský podnikatel Marián Kočner. Za motiv vraždy označila slovenská speciální prokuratura již dříve Kuciakovu novinářskou činnost. 

Další čtyři podezřelí byli v případu obviněni již loni. Ačkoli kriminalisté dříve považovali za střelce Tomáše Szabóa, podle posledních zpráv jím byl jeho bratranec Miroslav Marček, který se k činu sám přiznal.

Obviněnými jsou také Zoltán Andruskó a Alena Zsuzsová, kterou vyšetřovatelé označují za zprostředkovatelku vraždy a která měla ke Kočnerovi blízko. Vražda se stala loni v únoru v domě Kuciaka a Kušnírové ve vesnici Veľká Mača nedaleko Trnavy. Kočner čelí obvinění také z trestných činů v oblasti ekonomické kriminality.

Vleklá politická krize 

Někteří z obviněných v Kuciakově kauze jsou podezřelí i z dalších dvou vražd, a to podnikatele Petera Molnára a bývalého primátora jihoslovenského města Hurbanovo Lászlóa Basternáka, ale také z přípravy vražd bývalého ministra vnitra a spravedlnosti a nynějšího advokáta Daniela Lipšice a prokurátorů Petera Šufliarského a Maroše Žilinky.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová
Vyšetřování Kuciakovy vraždy se chýlí ke konci. Patrně střílel Marček

Úkladná vražda mladého novináře Kuciaka a jeho snoubenky Kušnírové odstartovala na Slovensku politickou krizi. Lidé vyšli do ulic a požadovali změny. Země pod Tatrami zažila největší protivládní demonstrace od roku 1989. 

V polovině března 2018 podal demisi premiér Robert Fico (Smer-SD), ještě před ním odstoupil ministr vnitra Robert Kaliňák (Smer-SD). Později rezignoval i Kaliňákův nástupce Tomáš Drucker. Tehdejší prezident Andrej Kiska pověřil vedením vlády Petera Pellegriniho (Smer-SD).