Město Vysoké Tatry se skládá z částí Štrbské Pleso, Starý Smokovec a Tatranská Lomnica, které jsou jako turistické destinace oblíbené i u českých návštěvníků. Se zvýšeným výskytem medvědů bojuje město již delší dobu. Letos v dubnu obyvatelům i návštěvníkům doporučilo, aby se po setmění nepohybovali v blízkosti kontejnerů na odpadky a mimo obytné budovy.

Kvůli neustávajícím incidentům s medvědy se nakonec samospráva rozhodla požádat ministerstvo životního prostředí o odstřel dvaceti jedinců, kteří se pohybují ve vzdálenosti do jednoho kilometru od obydlených osad. Resort nakonec souhlasil se zastřelením dvou zvířat.

"Ministerstvo je toho názoru, že usmrcení 20 jedinců medvěda hnědého neřeší komplexně vzniklou situaci," uvedla mluvčí ministerstva Petra Stano Maťašovská. Řešení podle ní spočívá především ve změně přístupu k nakládání s komunálním odpadem, který medvědy do obydlených oblastí láká.

Hrozba pro turisty

Odstřel medvědů nedoporučila ani správa Tatranského národního parku (TANAP). Ředitel parku Pavol Majko uvedl, že problém s šelmami v Tatrách začal již v roce 2010. "Kontejneroví medvědi" podle něj mohou pro turisty i místní představovat hrozbu.

Tatranští medvědi si vybíráním odpadků pouze usnadňují práci, potravy je v současnosti v přírodě dostatek, upozornil Majko. Nejraději podle něj zvířata mají zbytky po pamlscích a krabice od mléka, másla a jogurtů, které vylizují.

Situaci by mohlo zlepšit vybudování uzavíratelných boxů na komunální odpad. Město Vysoké Tatry už podalo žádost o dotaci na jejich výstavbu. Podle mluvčí ministerstva životního prostředí se žádost v současnosti posuzuje.