Společnost pro ochranu přírody (WCS) vyslala mořské biology do provincie Aceh v severozápadním cípu Sumatry letos v květnu, kdy teplota vody v Andamanském moři dosáhla 34 stupňů Celsia, což je o čtyři stupně více oproti dlouhodobému průměru.

Tragédie. Osmdesát procent uhynulo

Biologové odhalili masivní blednutí korálů, které nastává, když jsou řasy žijící uvnitř korálového tkaniva vypuzeny. Následný výzkum vědců z univerzit v Austrálii a Indonésii prokázal, že 80 procent útesů už uhynulo. Odborníci se všeobecně shodují, že rychlost a rozsah úmrtnosti zřejmě předčí jiná blednutí korálů v nedávné historii.

"Je to tragédie nejen pro většinu korálových útesů, ale i pro obyvatele regionu," zdůraznil zástupce WCS pro Indonésii Caleb McClennen. Mnozí lidé jsou na bohatosti mořské fauny závislí kvůli potravě i příjmům z cestovního ruchu. Korálové systémy v oblasti byly poškozeny už v letech 1997-98 v souvislosti s oteplením, které tu způsobil klimatický jev El Niňo.

Meznárodní úsilí je nutnost

Když už se pomalu vzpamatovávaly, zemětřesení u Sumatry před šesti lety vyvolalo cunami, která zabila na 230.000 lidí v desítce zemí. Poškodila ale také více než třetinu útesů v Acehu, které se nicméně obnovovaly rychleji, nežli vědci původně předpokládali. Mimo jiné na tom měl zásluhu i pokles ilegálního rybolovu. "Je to zklamání z tohoto vývoje, zejména proto, že tytéž korály prokázaly velkou houževnatost vůči jiným pohromám," prohlásil Stuart Campbell z WCS. "Je to nešťastná připomínka, že je nutné mezinárodní úsilí ke zvrácení příčin i následků klimatických změn, pokud se tyto citlivé ekosystémy a zranitelné lidské komunity, jež na nich závisejí, mají adaptovat a přežít."

Zvýšení teploty vody, které zasáhlo celé Andamanské moře i další oblasti, nastalo také krátce poté, co se slunce dostalo do zenitu a prakticky se na obloze nevyskytovaly mraky, respektive nevál vítr. Tato kombinace se stala pro korály smrtící, jelikož trvala přes měsíc. Podobné to bylo i v roce 1998. Horko dopadlo na korálové útesy po celé Indonésii, ale rovněž v Malajsii, Thajsku, Vietnamu a na Srí Lance. A smrtící vliv se přesunuje dál na sever. "Jsme v nejteplejším období roku, lámou se teplotní rekordy a panují značné obavy ohledně Filipín, případně Tchaj-wanu, možná i jižního Japonska. Je to opravdu vážné," zdůraznil Clive Wilkinson, koordinátor sítě pro sledování korálových útesů v Austrálii.