Zmíněné řešení by pravděpodobně dokázalo zamezit ztrátám na životech migrantů při cestě do Evropy, popřípadě několikaměsíčnímu přebývání v nuzných podmínkách a návratu zpět do Afriky. Uvedl to minulý týden při schůzce s italským premiérem Contem francouzský prezident Emmanuel Macron.

Americký prezident Donald Trump
Trump podepsal dekret, který zabraňuje odebírání dětí nelegálním migrantům

Evropský komisionář pro problematiku migrace Dimitris Avramopoulos uvedl, že EU by ráda intenzivně spolupracovala s Alžírskem, Egyptem, Libyí, Nigerem, Tuniskem či Marokem, prozatím ale žádná ze zmíněných zemí svůj souhlas nevyslovila.

Na druhou stranu však ani Unie doposud oficiální požadavek nevznesla. „Problém se musí prodiskutovat se všemi zeměmi. Oficiální návrh ale na stůl ještě nikdo nepoložil,“ potvrdil Avramopoulos. Stále je také třeba zodpovědět spoustu právních a praktických otázek. Je například nejasné, zda migranti, kteří se již budou nacházet v evropských vodách, mohou být na sever Afriky vůbec navráceni.

Řešení proto nebude jednoduché, což odmítavým postojem potvrzuje i tuniský ambasador Tahar Šerif. „Návrhy dostal předseda vlády Tuniska už před několika měsíci, a to když byl na návštěvě v Německu a Itálii. Odpověď je stále stejná, ne,“ uvedl Šerif.

„K vystavění takových center nemáme prostředky ani schopnosti. Už tak dost trpíme tím, co se děje v Libyi, což je mimochodem efekt Evropské unie,“ dodal Šerif. Tunisko prý bojuje i s velkou nezaměstnaností. Například Niger podobná centra má, jsou už nicméně beznadějně plná.

Sebastian Kurz
O tom, kdo přijde do Evropy, musíme rozhodovat jen my, prohlásil Kurz

I toto téma se bude probírat na nedělním minisummitu v Bruselu, kam byli pozváni státnici evropských zemí, kterých se problém migrace dotýká nejvíce. Účastnit se mají zástupci Německa, Francie, Španělska, Belgie, Rakouska, Řecka či Itálie. Český premiér Andrej Babiš spolu s dalšími členy Visegrádské skupiny účast odmítl a přiletí až na jednání Evropské rady v příštím týdnu.

Policejní razie v Kolíně nad Rýnem
Tunisan chystal v Německu útok biologickou bombou. Skladoval i ricin