Horolezce před tímto nebezpečím varují nepálští šerpové, podle nichž se mačky a cepíny, které jsou obvykle při zlézání velehory používány, se tak v současnosti stávají riskantní součástí výzbroje. Píše o tom server BBC.

Pokud se bude led na Mount Everestu rozpouštět dosavadním tempem, pak budou ohroženy budoucí expedice, varují horolezci.
Odborné studie ukazují, že teplota na hoře stoupá rychleji než ve zbytku jihoasijského regionu. Teploty stouply natolik, že to vedlo i ke snížení sněhových srážek v oblasti hory a nakonec i k tání ledovců.

Sezona výstupů na Mount Everest se nyní blíží ke konci a spolu s ní se šerpové, tradiční průvodci horolezců, vracejí do nepálské metropole Káthmándú. Právě oni přinesli znepokojivé zprávy o rychlejším úbytku sněhu a ledu.

Tato situace ale vytváří i zrádnější podmínky, jelikož horolezci se nyní musejí vyrovnávat s holými skalami a snažit se předcházet zasažení padajícími balvany, jež se uvolňují v důsledku roztálého ledu.

"Jakmile tam není žádný led, ale jenom skála, kovové špičáky se do kamene nezabodnou, takže máte tendenci klouzat a jste neohrabanější," vysvětluje šéf výpravy Dawa Stephen Sherpa. "A ve výšce 8000 metrů nebo výše je to opravdu obtížné lezení. Navíc je to pak nebezpečné, nejen obtížné."
Sherpa často vodí expedice na Mount Everest, jehož vrchol je v nadmořské výšce 8848 metrů. A zdůrazňuje, že pokud se led bude i nadále rozpouštět takovou rychlostí, výstupy na horu se stanou záležitostí kvůli hrozícímu nebezpečí také finančně náročnější.

V současnosti přijde výprava na Mount Everest na 70.000 dolarů - v tom jsou započítány poplatky za povolení, průvodce, vybavení i náklady na cestu.
Teď si ale horolezci budou muset osvojit mnohem pokročilejší techniku výstupu, a to ještě před pokusem o zdolání velehory.

Američtí vědci instalovali v oblasti Everestu řadu fotoaparátů, jejichž úkolem je zaznamenávat postup tání ledu a sněhu. Jsou naprogramovány tak, že udělají snímek každou půlhodinu.