Mumie, z nichž dvanáct byly děti, objevili archeologové uvnitř celkem čtyř pohřebních komor v archeologickém nalezišti Tuna El-Gebel. Komory jsou devět metrů pod zemí. V místnostech vědci nalezli i svitky papyru a keramické předměty.

Hrobka je výjimečně zachovalá.
Objev desetiletí. V Egyptě nalezli dosud nedotčenou hrobku starou přes 4400 let

Jde o první objev letošního roku, který oznámil egyptský ministr pro památky Chálid Ananí. Slavnostního odhalení se účastnili i velvyslanci několika zemí. 

"Velvyslanci mi říkají, že v muzeích vždy obdivují mumie. Tohle je ale jiný zážitek, když se s nimi setkáváme přímo na místě," řekl Ananí. Zároveň slíbil, že lidé budou v tomto roce svědky dalších objevů. 

Vyšší postavení

Podle generálního tajemníka Nejvyšší rady pro památky Mustafy Azírího není identita mumií dosud známa. Podle dostupných informací však mohou pocházet z období dynastie Ptolemaiovců či počátku římské, případně byzantské říše.

Egyptští archeologové otevírají dosud nedotčený ženský sarkofág.
Po 3000 letech. Egyptští archeologové otevřeli dosud nedotčený sarkofág ženy

"Nenašli jsme u nich žádná jména," uvedl pro agenturu Reuters a dodal, že z metody mumifikace je zřejmé, pohřbení lidé měli významné či prestižní postavení. Některé z mumií byly zabalené v lněném prádle, zatímco jiné byly umístěny do kamenných rakví nebo dřevěných sarkofágů.

Oblast Tuna el Gebel patří mezi významné archeologické lokality, které výrazně přispěly k oživení turistického ruchu. Podle serveru Egypt Today je zde ukryto mnoho starověkých pokladů, které ještě nebyly objeveny. Nachází se zde rovněž památky z řecké a římské éry, stejně jako z pozdního středověku. 

Významné objevy

Egypt v posledních letech často hlasitě oznamuje nové objevy v naději, že se mu podaří oživit cestovní ruch. Poslední významný nález oznámilo ministerstvo na konci prosince, kdy objevilo zcela nedotčenou a bohatě zdobenou hrobku kněze starou více než 4400 let. Podle ministra památek šlo o jediný nález svého druhu za poslední dekádu.

Významný objev zaznamenali archeologové rovněž loni v září, kdy odkryli pískovcovou sfingu z doby Ptolemaiovců, kteří v Egyptě vládli v období 300 let před naším letopočtem do příchodu Římanů v roce 30 let před naším letopočtem. Poslední vládkyní rodu byla notoricky známá Kleopatra VII. 

Úlomky vápencových desek podle ministerstva památek pocházejí z 12. a 20. dynastie.
Další objev: archeologové v Káhiře našli kamenné desky staré čtyři tisíce let

Dalším průlomovým objevem byl pak obrovský sarkofág z černé žuly, který se považuje za největší, jaký se kdy v egyptské Alexandrii podařilo nalézt. Rovněž zmapovali pohřebiště, o němž se předpokládá, že je nejméně 3500 let staré. 

Cestovní ruch od egyptské revoluce v roce 2011 výrazně poklesl, a Egypt tak přišel o spoustu příjmů. Ze zhruba 15 milionů lidí v roce 2010 se počet návštěvníků do roku 2015 snížil na 6,3 milionu.

Archeologové zkoumají přes 2400 starý vrak.
Jak v antice stavěli lodě? Přes 2400 let starý vrak nabízí pozoruhodné svědectví