Lékaři z prestižní kliniky Mayo u McCaina zjistili nádor typu glioblastoma, který je nejčastějším, ale zároveň také nejsmrtelnějším projevem rakoviny mozku. Nemocnice po zákroku vydala prohlášení, podle kterého nyní senátor zvažuje kombinaci chemoterapie a ozařování. „Zotavuje se překvapivě dobře, jeho zdravotní stav je skvělý,“ uvedli doktoři.

Donald Trump
Nechte Obamacare selhat! Nový plán Trumpa může ohrozit miliony Američanů

McCainova absence v senátu byla jedním z důvodů, proč se prezidentu Donaldu Trumpovi dosud nepodařilo zrušit zdravotnickou reformu svého předchůdce, tzv. Obama Care. Právě Barrack Obama byl v roce 2008 soupeřem McCaina v boji o Bílý dům. Dnes se však svého nemocného protivníka pokusil povzbudit: „John McCain je americký hrdina a jeden z nejstatečnějších bojovníků, které jsem kdy poznal. Rakovina netuší, proti komu stojí. Dej jí co proto, Johne.“

Slova podpory zazněla také z prezidentské kanceláře. Trump přitom před dvěma lety v boji o post volební republikánské jedničky prohlásil, že McCain žádným hrdinou není. Vyvolal tím politickou bouři.

John McCain
Senátor McCain: Putin je větší hrozbou pro svět než Islámský stát

McCain se narodil v roce 1936 do důstojnické rodiny. Ve válce ve Vietnamu působil jako námořní letec. Před 50 lety vyvázl z katastrofy, která stála život 132 jeho spolubojovníků, jen se zraněními. Krátce nato byl sestřelen a strávil pět let v zajetí. Mučení na něm zanechalo trvalé fyzické a psychické následky. Ve vysoké politice za Republikánskou stranu působí od 80. let, první pokus stát se americkým prezidentem podnikl už v roce 2000.