Palenque je archeologické naleziště v jižním Mexiku, v severovýchodní části státu Chiapas. V minulosti se zde nacházelo město starověké mayské civilizace s rozsáhlým palácovým komplexem, v jehož části nazvané „Budova E“ k nálezu došlo. Mexický Národní institut antropologie a historie (INAH) označil masku za jeden z nejvzácnějších artefaktů, který se dosud podařilo objevit.
K'inich Janaab' Pakal, známý jako král Pakal Veliký, usedl na trůn roku 615 ve věku pouhých dvanácti let a městskému státu Palenque vládl až do své smrti o 68 let později. Podle Newsweeku jde o nejdéle vládnoucího panovníka na území Ameriky.
Období Pakalovy vlády bývá označováno jako „zlatý věk“. Stát Palenque pod jeho vedením prosperoval a podle historiků to byl právě on, kdo nechal zbudovat velké množství staveb, které se v oblasti dochovaly dodnes.
Maska je v rukou odborníků
Totožnost tváře na artefaktu nyní musí potvrdit vědci. Podle odhadů arecheologů detaily masky, jako jsou například vrásky v okolí úst a tváří, naznačují, že se jedná o zpodobnění panovníka v pokročilém věku.
„Stojí za zmínku, že narozdíl od jiných mayských lokalit, kde se podařilo objevit předměty s neurčitými podobiznami, zpodobňují nálezy z Palenque konkrétní osoby. Týká se to jak objevených nástěnných maleb, tak kamenných rytin,“ vysvětluje archeolog Benito Venegas Duran z INAH.
Průzkumníci v oblasti našli i řadu dalších rituálních předmětů. S největší pravděpodobností se jednalo o posmrtné dary, mezi kterými byly keramické figurky, vyřezávané kosti, perly, úlomky nefritu, pazourku a obsidiánu, leštěné zrcadlo z pyritu (ten je známý také jako kočičí zlato či zlato hlupáků) či množství želvích, ještěřích a ptačích kostí, krabích klepet a šnečích ulit.
Archeologové objevili i sošku připomínající říční krevetu a objekty zobrazující ryby či lilie. Podle výzkumníků ilustrují silnou vazbu obyvatel z oblasti Palenque k vodní říši a blízké řece Usumacinta.
Kdo byli Mayové?
Rituální masky hrály v mayských rituálech a ceremoniích klíčovou roli. Mayové však byli výjimečně schopnými architekty, umělci, matematiky či astronomy. Slavný je zejména jejich kalendář, astronomický systém či písmo.
Civilizace domorodých obyvatel vládla dnešním oblastem jihovýchodního Mexika, Guatemaly, Belize a západním částem Salvádoru a Hondurasu po dobu více než tří tisíc let, než byla zničena evropskými dobyvateli ze Španělska.