Skupina rebelů patří podle BBC k Evropské výzkumné skupině (ERG), která sdružuje zastánce takzvaného tvrdého brexitu, tedy odchodu z Evropské unie bez uzavření obchodních dohod. Otevřeně měli debatovat o způsobu, jakým by premiérku mohli přinutit k odstoupení.

Během vášnivé diskuse padala ostrá slova, podle kterých je Theresa Mayová „naprostou katastrofou“ která „už nemůže takhle dál pokračovat“. „Každý koho znám říká, že musí skončit,“ prohlásil podle BBC další z účastníků setkání. Jeden z diskutujícíh ale označil sesazení premiérky za „stupidní nápad“.

Jde jen o řeči

Podle ministra životního prostředí Michaela Gova se však jedná o bezvýznamené debaty. „Spekulace o vedení jsou jako počasí, prostě patří k britskému životu,“ řekl v rozhovoru pro BBC. „Doufám, že paní Mayová zůstane premiérkou tak dlouho, jak je to jen možné,“ uvedl a vyjádřil přesvědčení, že kritizovaný plán budoucích vztahů s Evropskou unií nakonec získá podporu parlamentu. 

Význam jednání podle politického komentátora BBC Normana Smithe snižuje i absence významných zastánců rozchodu s Evropskou unií bez dohody. Setkání se nezúčastnili například bývalý ministr pro brexit David Davis, bývalý ministr zahraničí Boris Johnson či poslanci Jacob Rees-Mogg, Owen Paterson a Iain Duncan Smith. Davis či Mogg navíc v minulosti dali najevo, že podporují setrvání premiérky Mayové ve funkci.

Mayová chce dohodu

Kritiku zastánců brexitu sklízí Mayová za snahu o vyjednání obchodní dohody s Evropskou unií. Podle jejích slov je nutné zajistit volný pohyb zboží bez cel a dalších omezení, a to zejména v oblasti irského ostrova. Pokud by k dohodě nedošlo, bylo by podle premiérky nutné obnovit pevnou státní hranici mezi Irskem a Velkou Británií.