Od neúspěšné červnové vzpoury wagnerovců ruský stát zakročil proti některým dalším obchodním zájmům majitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. „Existuje reálná možnost, že Kreml už skupině neposkytuje prostředky,“ uvedlo v neděli britské ministerstvo.

Jestliže ruský stát už wagnerovcům finance nedává, jsou druhým logickým zdrojem financí běloruské úřady, tvrdí Londýn. „Jenže značně velká (ozbrojená) síla by znamenala významný a potenciálně nevítaný odliv skromných běloruských zdrojů,“ upozornilo britské ministerstvo.

Příslušníci Wagnerovy skupiny. Ilustrační snímek
Postrach ruských vesnic. Propuštění wagnerovci vraždí a znásilňují, píší média

Wagnerovci 24. června zahájili z okupované Ukrajiny tažení na Moskvu, namířené údajně proti vedení ruské armády a ruskému ministerstvu obrany. Několikahodinová vzpoura však vyzněla do ztracena, když ruský tisk ještě tentýž den překvapivě informoval, že se běloruskému vůdci Alexandru Lukašenkovi povedlo dojednat s Prigožinem návrat bojovníků na základny.

Odchod do Běloruska 

Putin poté v projevu k národu vyzval členy Wagnerovy skupiny, aby vstoupili do armády, nebo odešli do Běloruska. Řada z nich se skutečně do země, která je nejbližším spojencem Ruska, přesunula.