Krátce po 8:00 SELČ informovala agentura TASS, že ruský Národní protiteroristický výbor působnost protiteroristických opatření rozšířil na celou Moskevskou a také Voroněžskou oblast, která sousedí s Rostovskou oblastí, v jejímž správním středisku, Rostově na Donu, se usídlil Prigožin se svými jednotkami.

Sobjanin ve zveřejněném prohlášení obyvatele více než 12milionového města požádal o pochopení. „Bezpečnostní opatření v Moskvě byla posílena, všechny nejdůležitější objekty, státní orgány a objekty dopravní infrastruktury jsou pod zvýšenou ostrahou,“ uvedl už o několik hodin dříve TASS s odvoláním na bezpečnostního činitele. V pohotovosti jsou oddíly rychlé reakce i polovojenské policejní jednotky OMON. Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích je vidět obrněné vozy a další armádní techniku v ulicích.

V centru Moskvy v okolí vládních budov podle zpravodaje České televize (ČT) v Rusku Karla Rožánka nicméně dnes ráno žádné obrněnce vidět nebyly, „pouze více policistů s dlouhými zbraněmi a helmami“.„Nepřipadá mi, že by v Moskvě bylo něco navíc oproti normálním dnům,“ popsal Rožánek v ranní zpravodajské relaci ČT.

„Hromadné akce ve městě byly zrušeny, veřejné služby fungují naplno a pohyb po městě je bez komplikací. Díky všem Moskvanům a návštěvníkům města za jejich pochopení a klidný přístup,“ uvedl podle TASS Sobjanin.

Přísnější opatření přijala také Lipecká oblast, jejíž centrum se nachází zhruba 470 kilometrů jižně od Moskvy. Obyvatelům regionu úřady doporučily, aby se zdrželi cest na jih, zejména do Voroněžské oblasti. Zdejší regionální vláda zase občany vyzvala, aby se vyhnuli dálnici M4, která vede do Moskvy. Pohybuje se po ní totiž vojenský konvoj.

Moskevský starosta dnes vyzval obyvatele, aby co nejméně vycházeli do ulic, zatímco se k ruské metropoli podle všeho blížili vzbouření žoldnéři z Wagnerovy skupiny. Sobjanin také oznámil, že pondělí bude nepracovním dnem, což má pomoci „minimalizovat rizika“. Informují o tom agentura Reuters nebo zpravodajská společnost BBC.

Luboš Palata
KOMENTÁŘ: Prigožin je Putinův ďábel. Ruský režim sklízí to, co vyvolal

Starosta ve svém prohlášení na sociální síti Telegram neuvedl přesnou příčinu opatření, spojoval je s „režimem protiteroristické operace“ vyhlášeným během dopoledne. „Městské služby jsou v pohotovosti… Situace je složitá,“ citovala jej BBC.

Volno podle ní v pondělí budou mít všichni kromě lidí pracujících na úřadech či ve vojenských závodech. Sobjanin varoval, že některé ulice nebo celé čtvrti mohou být v nejbližší době uzavřené. Protiteroristický režim zároveň umožňuje úřadům monitorovat či omezovat komunikaci obyvatel, prohledávat osoby a vozidla nebo nařizovat evakuace.

Přísnější opatření přijala také Lipecká oblast, jejíž centrum se nachází zhruba 470 kilometrů jižně od Moskvy. Obyvatelům regionu úřady doporučily, aby se zdrželi cest na jih, zejména do Voroněžské oblasti. Zdejší regionální vláda zase občany vyzvala, aby se vyhnuli dálnici M4, která vede do Moskvy. Pohybuje se po ní totiž vojenský konvoj.

Zinscenované video

Prigožin svou výzvu k odstranění vedení armády zdůvodnil tím, že ruská armáda zaútočila na jeho muže a mnoho jich zabila. Avšak video, které údajně ukazuje následky útoku ruské armády na wagnerovce, je podle ruského nezávislého portálu Meduza s největší pravděpodobností zinscenované.

Šéf wagnerovců Prigožin v prostorách budovy velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostovu na Donu
Prigožin po dohodě s Lukašenkem zastavil postup k Moskvě. Odejde do Běloruska

Není na něm vidět žádný kráter ani další typické prvky, které by ukazovaly na explozi rakety. Lidé, které je na záznamu slyšet, navíc prakticky okamžitě dojdou k závěru, že za útokem nemohla být ukrajinská armáda, ale ta ruská. Na záběrech také není vidět velké množství zabitých, o němž se zmiňoval Prigožin.

Ruská tajná služba FSB jeho slova a činy označila za výzvy k občanskému konfliktu, ministerstvo obrany hovoří o ozbrojené vzpouře. Generální prokuratura proti Prigožinovi zahájila trestní řízení za organizování ozbrojeného povstání.