Walesa čelil obviněním ze spolupráce s tajnou policií už v minulosti. Všechna opakovaně odmítl a označil je za lživá. V roce 2000 ho zvláštní lustrační soud z obvinění ze spolupráce se státní bezpečností očistil. Polská společnost je v pohledu na jeho případ dlouhodobě rozdělena.

Walesův právní zástupce Jan Widacki dnes řekl televizi Polsat News, že záležitost zdaleka nepovažuje za uzavřenou a možná bude požadovat nový písmoznalecký rozbor. Třiasedmdesátiletý Walesa je nyní podle něj na cestě do Latinské Ameriky, kde se má účastnit jedné konference.

Čtěte také: Walesa prý donášel na desítky lidí, sám to popírá

Vyšetřovatel Pozorski na tiskové konferenci podle agentury AFP zmínil několik ručně psaných dokumentů, mezi nimiž je podle něj závazek Walesy ke spolupráci s tajnou policií podepsaný přímo jeho vlastním i krycím jménem a 17 stvrzenek na peníze vyplacené agentu Bolkovi.

Pozorski dodal, že autenticitu dokumentů prověřili soudní znalci z Krakova, kteří je porovnali s dalšími četnými ručně psanými záznamy Lecha Walesy, například s žádostmi o pas nebo stavební povolení. Walesa vzorek svého písma grafologům podle něj poskytnout nechtěl.

Šéf IPN Jaroslaw Szarek pak připomněl, že badatelé ústavu už podle něj před lety dokázali, že Walesa byl od prosince 1970 do června 1976 tajným spolupracovníkem tajné policie, donášel na své kolegy a bral za to peníze. Walesovo vědomí o existenci složky mohlo podle něj ovlivnit některá jeho rozhodnutí, která učinil po pádu režimu, včetně rozhodnutí z doby, kdy byl prezidentem, tedy mezi lety 1990 až 1995. "Tato otázka zůstává otevřená," dodal. Zdůraznil, že IPN "nemá v úmyslu vymazat Walesu z polských dějin".

Opoziční média tvrdí, že IPN se za současného vedení stal svého druhu historickou policií, dohlížející na "správný" výklad dějin. A také připomínají, že Walesa se svého času ve zlém rozešel s Jaroslawem Kaczyńským, který je nyní jako šéf vládní strany považován za nejmocnějšího muže v Polsku, ačkoli formálně nezastává žádnou vládní funkci. Nepřátelství mezi Walesou a Kaczyńským přetrvává.

Složka agenta s krycím jménem Bolek se našla v pozůstalosti posledního polského komunistického ministra vnitra Czeslawa Kiszczaka. Spis obsahuje 575 stran; většinou jde o hlášení ručně psaná tajnými policisty, některé listiny ovšem psal přímo Bolek.

Podle těchto záznamů spolupracoval Bolek se Státní bezpečností (SB) intenzivně od prosince 1970 do července následujícího roku. Poté styky slábly a v roce 1973 prý již byly téměř na nule; formálně byla spolupráce ukončena v červnu 1976.

Čtěte také: Walesa: Udělal jsem chybu, ale s policii jsem nespolupracoval