Kreml jakýkoliv podíl státu na smrti Navalného popřel. V březnu Putin označil Navalného smrt za smutnou událost a prohlásil, že byl připraven vězněného politika předat Západu v rámci výměny vězňů za předpokladu, že se Navalnyj nikdy nevrátí do Ruska. Navalného spolupracovníci uvedli, že se taková jednání skutečně odehrávala.

WSJ s odvoláním na nejmenované osoby obeznámené s případem píše, že americké tajné služby se kloní k názoru, že Putin zřejmě nenařídil Navalného zabít. Podle něj na tom panuje široká shoda uvnitř zpravodajské komunity, včetně americké Ústřední zpravodajské služby (CIA).

Alexej Navalnyj před moskevským soudem.
Alexej Navalnyj zřejmě zemřel přirozenou smrtí, uvedl šéf ukrajinské rozvědky

Washington však podle deníku nezbavuje hlavu ruského státu celkové odpovědnosti za Navalného smrt vzhledem k tomu, že opozičník byl léta terčem útoků ruských úřadů a byl uvězněn na základě obvinění, která Západ označil za politicky motivovaná. V roce 2020 byl navíc otráven nervově paralytickou látkou. Kreml popírá, že by se na otravě z roku 2020 podílel stát.

Hodnocení amerických zpravodajských služeb se podle deníku opírá o řadu zdrojů, včetně některých utajovaných informací, a také o analýzu veřejně známých skutečností.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v sobotu uvedl, že článek amerického deníku viděl a že podle něj obsahuje prázdné spekulace. Blízký Navalného spolupracovník Leonid Volkov závěry amerických tajných služeb označil za naivní a směšná, uvedl WSJ.