Newyorské policejní oddělení (NYPD) vydalo prohlášení potvrzující zatčení Harveyho Weinsteina a poděkovalo „odvážným přeživším za jejich odvahu předstoupit.“

„Zatčení a následné obvinění jsou výsledkem společného vyšetřování NYPD a okresního státního zastupitelství na Manhattanu. Další informace budou poskytnuty, jakmile budou k dispozici,“ uvedla policie ve svém prohlášení.

Harvey Weinstein byl obžalován ze znásilnění, sexuálního trestného činu a dalších sexuálních obvinění, ke kterým došlo při setkání se dvěma ženami. Podle prokurátora Weinstein využil svou „pozici, peníze a sílu, aby dostal mladé ženy do situací, kdy je mohl sexuálně zneužít“.

Soud na Weinsteina uvalil vazbu, povolil mu ale složit kauci ve výši jednoho miliónu dolarů, na kterou Weinstein přímo v soudní síni vystavil šek. Na svobodě však bude muset nosit monitorovací zařízení a pohybovat se pouze po státech New York a Connecticut, pokud nedostane povolení cestovat i jinam. Současně musí odevzdat pas.

Kauza spoluzakladatele filmových studií Miramax a Weinstein Co. byla poslední kapkou, která rozpoutala mezinárodní kampaň #MeToo, v níž stovky žen začaly veřejně obviňovat z obtěžování mocné muže z oblasti politiky, obchodu a zábavního průmyslu.

Samotného Weinsteina obvinilo více než 70 žen, včetně některých slavných hollywoodských hereček, z nepřístojného sexuálního chování, včetně znásilnění. Bývalý producent, až dosud popíral, že by měl s nějakou ženou sexuální styk bez jejího souhlasu.

Před soudem by měl mimo jiné čelit obvinění, že fyzicky napadl a znásilnil bývalou začínající herečku Luciu Evansovou. Ze znásilnění viní Weinsteina také herečka Asia Argentová.