Tedros v novoročním prohlášení varoval před "úzkoprsým nacionalismem a hromaděním vakcín", uvedla britská BBC na svých internetových stránkách a připomněla, že to jsou dva roky, kdy se WHO dozvěděla o výskytu zápalu plic neznámého původu. Od té doby se virem SARS-CoV2 nakazilo asi 287 milionů lidí, skoro 5,5 milionu z nich zemřelo.

Podle Tedrose má lidstvo nyní sice mnoho nástrojů v léčbě covidu-19, ale pokračující nerovnost v distribuci vakcín zvyšuje riziko, že se virus bude dále vyvíjet. "Úzkoprsý nacionalismus a hromadění vakcín v některých zemích podkopalo rovnost a vytvořilo ideální podmínky pro objevení se varianty koronaviru omikron. A čím déle nerovnost bude přetrvávat, o to vyšší je nebezpečí, že se virus vyvine způsoby, kterým nedokážeme zabránit a ani je předvídat," uvedl šéf WHO.

Ilustrační snímek
Žena v letadle zjistila, že má covid. Čtyři hodiny cestovala na záchodě

"Pokud skoncujeme s nerovností, skoncujeme s pandemií," dodal. Podle WHO je pro ukončení pandemie nutné do července 2022 naočkovat 70 procent obyvatel všech zemí světa.

Tedros v uplynulých měsících opakovaně kritizoval bohaté země, že "spolykaly" světové zásoby vakcín proti covidu-19 a plně naočkovaly většinu svých obyvatel, zatímco jinde čekají teprve na první dávky.