Česká republika ale podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty zatím měření teploty při příjezdu do země zavádět nebude. Jedním z důvodů je to, že mezi ČR a zasaženou oblastí nejsou přímé lety.

Výbava za 1500 Kč

„WHO zatím nepřistoupila ke generálnímu zákazu cestování do těchto oblastí. Platí nicméně to, co udělala ČR, tedy že nedoporučujeme do těchto oblastí cestovat, pokud není extrémní důvod," uvádí Valenta. Podle něj je nutná maximální informovanost obyvatelstva včetně Čechů pobývajících 
v zemích sousedících se zasaženými státy. „U nás ale budeme bojovat spíše s tím, aby nevznikala panika," dodává 
s tím, že riziko šíření eboly po Evropě je extrémně nízké.

Ministerstvo teď seznamuje odborníky s tím, jak reagovat, pokud mají podezření na nákazu ebolou. „Objevil se mylný názor, že praktický lékař musí mít stejnou výbavu jako případný zasahující tým – tedy autonomní dýchací přístroj a maximální ochranu. Není tomu tak. Ochranné prostředky jsou odstupňovány podle míry rizika, což pro praktické lékaře znamená jednoduchá filtrační maska, infekční oděv včetně kapuce, dvojité rukavice a těsné brýle. Všechno to vyjde zhruba na 1500 korun," dodává Valenta.

Bude se šířit

Ebola se dosud rozšířila ve čtyřech státech, kde se jí od prosince 2013 do 4. srpna 2014 nakazilo 1711 lidí, z toho 932 zemřelo. WHO upozorňuje, že epidemie ještě není ani zdaleka u konce. „Je pravděpodobné, že se situace ještě zhorší, než se začne zlepšovat. Jsme připraveni na to, že epidemie bude naplno probíhat několik měsíců," říká vedoucí zdravotní bezpečnosti WHO Keidži Fukuda. Na vině je hlavně špatné zdravotnictví a ochrana před nákazou v zasažených zemích. „Nemají kapacity na to, aby epidemii tohoto rozsahu zvládli sami," dodala šéfka WHO Margaret Chanová, která vyzvala ostatní státy k solidaritě.

WHO vyhlásila v posledních letech stav ohrožení už potřetí – poprvé to bylo v roce 2009 kvůli prasečí chřipce, podruhé kvůli dětské obrně letos v květnu.