Wikipedia je jednou z nejpopulárnějších stránek na internetu a její anglickou verzi navštěvují každý den miliony lidí. Od dnešní půlnoci na východním pobřeží USA (od 06:00 SEČ ve středu) ale bude vítat anglicky psaná Wikipedie po 24 hodin návštěvníky výzvou, aby se kvůli kritizovaným zákonům obrátili na své kongresmany a senátory.

Jimmy Wales odhadl, že protest postihne na 100 milionů uživatelů Wikipedie. Varoval studenty, aby si udělali úkoly dopředu.

Kongres projednává dva zákony, které mají omezit počítačové pirátství. Podle nich by americké úřady mohly od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat zablokování všech stránek, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby. Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.

Ohrožené investice

Proti zákonům už vystoupily internetové obří firmy jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Podle nich je zákon příliš široký a mohl by ohrozit investice v internetovém podnikání.

K protestním hlasům se nyní připojil i Wales. „Pokud bude tento zákon schválen, poškodí svobodu a otevřenost internetu a zavede nové nástroje cenzury mezinárodních webových stránek ve Spojených státech,“ uvedla v prohlášení Wikipedia.

Wales ocenil, že Bílý dům se k zákonům staví kriticky. Prezident Barack Obama už dříve vyzval zákonodárce, aby zákony přepracovali. Vetem ale zatím nepohrozil.

Část zákona umožňující zablokování zahraničních webů přináší skutečné riziko pro bezpečnost internetu, uvedli v prohlášení Obamovi internetoví poradci. „Všechny snahy o potírání internetového pirátství musí dávat pozor na riziko cenzury zákonných aktivit a nesmí bránit inovacím,“ uvedl mluvčí Bílého domu.

Ilegální šíření

Zákon naopak podporuje filmový a hudební průmysl, jehož produkty se často šíří ilegálně. Podle představitelů těchto odvětví jsou navrhované zákony nezbytné k ochraně intelektuálního vlastnictví a pracovních míst.

Postavila se za ně řada majitelů mediálních společností, včetně Ruperta Murdocha. Murdoch, kterému patří velká média v USA, Británii i Austrálii, o víkendu na Twitteru ostře kritizoval Obamu, že se přidal „na stranu sponzorů ze Silicon Valley“.

Nejvíce kontroverzí vzbuzuje paragraf umožňující federálním úřadům dát na černou listinu weby, které údajně distribuují ilegální obsah. To by v zásadě vedlo k tomu, že by části internetu byly pro americké uživatele nedostupné. Vedení Kongresu ale zřejmě od tohoto návrhu začíná ustupovat.

Ve středu to bude poprvé, co se anglická verze Wikipedie vypne. Její italská varianta byla krátce odpojena na protest proti zákonu usilujícímu o cenzuru internetu, který navrhovala vláda bývalého premiéra Silvia Berlusconiho a který nakonec nebyl schválen.