Podle vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové šlo o materiál z výzkumného reaktoru v Řeži u Prahy. Celá operace se uskutečnila zhruba před dvěma týdny a převoz se uskutečnil ve zvláštním režimu z důvodu ochrany nákladu před okolím. Náklady na převoz materiálu z Řeže do země původu, takzvaná repatriace, nesli podle Drábové Američané, česká strana přispěla například dodávkou kontejnerů.

„Dnes můžeme oznámit, že Spojené státy ve spolupráci se svými mezinárodními partnery úspěšně odstranily 68 kilogramů vysoce obohaceného uranu – dostatečného materiálu na dvě jaderné zbraně – z České republiky," uvedla v prohlášení mluvčí Rady národní bezpečnosti.

Desátá země

Sdělila rovněž, že zmíněný uran byl bezpečně přepraven z Česka do Ruska, kde bude po zpracování jeho obohacení sníženo na úroveň nevyužitelnou k výrobě nukleárních zbraní. Česká republika se tak podle ní stala desátou zemí, z níž byl odstraněn veškerý vysoce obohacený uran od 5. dubna 2009, kdy americký prezident Barack Obama v Praze oznámil záměr zabezpečit v mezinárodní spolupráci veškerý jaderný materiál na světě.

Na odstranění uranu spolupracovaly USA kromě České republiky s Ruskem a s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Vláda Spojených států vyjádřila zúčastněným partnerům, včetně české a ruské vlády, poděkování za „mimořádnou spolupráci".

Nízkoobohacený uran lze využít v jaderné energetice.