Zástupce TEPCO řekl, že tento únik může být příčinou už v minulosti zjištěného radioaktivního zamoření mořské vody v blízkosti severovýchodního pobřeží Japonska, které v březnu postihlo silné zemětřesení a cunami.

Problém se zamořenou vodou se týká znovu druhého reaktoru. Už před několika dny tam byla naměřena radioaktivita tisíc milisievertů, tedy stejná hodnota jako nyní.

Hidehiko Nišijama z úřadu pro jadernou bezpečnost na tiskové konferenci řekl, že se odborníci snaží zjistit důvod zvyšující se koncentrace radioaktivity mořské vody a že tento únik by mohl být příčinou.

Premiér poprvé od zemětřesení navštívil poničené vesnice

Poničené severojaponské vesnice v sobotu prošel premiér Naoto Kan. Přiletěl vrtulníkem do přístavního města Rikuzentakata v prefektuře Iwate. Otřesy a následná přívalová vlna si jen v tomto městě s asi 20 tisíci obyvateli vyžádaly tisíc životů. Další 1300 lidí zůstává nezvěstných. Památku obětí premiér uctil minutou ticha.

„Bude to dlouhá cesta, ale vláda je s vámi,“ řekl požárnickým sborům a úředníkům. Poté pokračoval do dvacetikilometrové evakuované zóny kolem poškozené elektrárny. Zastavil se přitom v improvizovaném sídle operačního štábu, který řídí týmy techniků pracujících na poškozené elektrárně.

Dělníci v pátek stříkali na trosky elektrárny speciální umělou pryskyřici ve snaze zabránit tomu, aby vítr z trosek roznášel radioaktivní prach. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) podle agentury AFP nicméně uvedla, že situace v elektrárně je nadále velmi vážná.

Zemětřesení o síle 9,0 Richterovy škály udeřilo na severovýchodě země v pátek 11. března. Premiér den poté přiletěl do poničených oblastí a z vrtulníku obhlížel škody. Dostal se mimo jiné i nad poničenou elektrárnu, za což pak v parlamentu sklidil kritiku. Podle zákonodárců tento krok zpomalil záchranné operace, především řízené upouštění radioaktivní páry, kterým by tak technici snížili tlak v reaktoru 1.

Agentura AFP poznamenala, že Kan se chtěl na prohlídku poškozených oblastí vydat již dříve. Návštěvu však zrušil, údajně kvůli špatnému počasí.

Pátrací práce budou pokračovat v již omezeném rozsahu

Úřady zatím potvrdily 11.700 mrtvých. V pátrání po tisících nezvěstných pokračuje asi 25 tisíc vojáků, 120 vrtulníků a 65 plavidel japonské a americké armády. Týmy dosud hledaly případné přeživší a těla obětí v troskách budov i na volném moři do vzdálenosti 20 kilometrů od břehu. Někde jim však v pracích bránily nebezpečně vysoké hodnoty radiace.

Japonské ozbrojené síly původně tvrdily, že pátrací akce v neděli skončí. Podle vládního činitele Jošijukiho Kotakeho citovaného AP budou pokračovat, nicméně v omezeném rozsahu.

Čtěte také: Ve vodě pod elektrárnou byl nalezen radioaktivní jód