Vzhledem k tomu, že až pětadevadesát procent světových oceánů zůstává dodnes neprozkoumáno, se často stává, že odborníci narazí na tajemného tvora, nad kterým dlouho žasnou. Nyní se podobný objev podařil rybáři v Austrálii. Zveřejnil fotografii žraloka, který má strašidelně vypouklé oči, drsnou kůži a děsivě lidský úsměv plný zubů.  

Virální senzace

Rybář ze Sydney Trapman Bermagui zveřejnil fotku hlavy žraloka, kterého ulovil šest set padesát metrů pod vodou, na svém Facebooku. Tvor svým vzhledem zahrnujícím špičatý nos, velké oči a vyčnívající sadu ostrých zubů zaujal ihned nejenom jeho přátelé a sledující, ale také odborníky, kteří se snaží přijít na to, co je zač. Portál Newsweek píše, že na fotku během dvou dnů reagovalo svými lajky na tisíc čtyři sta lidí, dvě stě padesát ji pak okomentovalo. Portál Live Science informuje, že někteří z nich si myslí, že se jedná o žraločka brazilského, další pak, že o žraloka šotka.

Žralok spící nebo světloun Bonnaterrův?

Další názor měl zástupce ředitele výzkumu v Pobřežní a mořské laboratoři Floridské státní univerzity Dean Grubbs. Podle něj se má jednat o jeden druh žraloka z čeledi světlošovitých. Má se jednat o žraloka s krátkou tlamou, dosahujícího sto dvaceti centimetrů, který se vyskytuje se v hloubkách až 4 920 stop, tedy téměř 1 500 metrů.

Na břehu Tasmánie uvízly stovky velryb. Většina i přes rychlou pomoc uhynula
U Tasmánie uvízlo 230 velryb, většina uhynula. Ze záběrů běhá mráz po zádech

Profesor a ředitel žraločí laboratoře Kalifornské státní univerzity v Long Beach Christopher Lowe si pak myslí, že jde o světlouna Bonnaterrova. „To je hlubinný žralok vyskytující se ve vodách u Austrálie," poznamenal. Dalatias licha, jak se tomuto žraloku taky říká je zvíře s velkýma očima, tupým čenichem a velkou tlamou. Tento druh má také dávat přednost hlubokým vodám, konkrétněji hloubkám kolem tisíc osmi set metrů.  

Možné také je, že by žralok mohl patřit k dosud neviděnému druhu.  „Pořád objevujeme nové druhy hlubinných žraloků a mnohdy si jsou navzájem velmi podobní,“ uvedl Lowe.

Nejnebezpečnější je žralok bílý

Mezi ty nejstrašidelnější žraloky na světě patří bezesporu žralok bílý, kterého proslavil kultovní film Čelisti. Tito žraloci dorůstají až sedmi metrů a vážit mohou více než tři tuny. V moři se pak pohybují rychlostí až šestapadesáti kilometrů v hodině. Do listopadu 2021 bylo podle webu a-z-animals.com evidováno už 333 útoků na lidi, z nichž dvaapadesát bylo smrtelných.

Hned za ním v žebříčku nebezpečnosti je žralok tygří, který dorůstá čtyř a půl metrů a vážit může až 635 kilo. Zabil už čtyřiatřicet lidí. Triádu pak uzavírá žralok bělavý, nazývaný též jako žralok býčí, který má na kontě pětadvacet smrtí.