Na cestu přes Atlantik novou fregatu Hermione vyprovázelo šampaňské, ohňostroj i požehnání francouzského prezidenta Francoise Hollandea, který loď krátce navštívil.

Kopie 65 metrů dlouhého trojstěžníku Hermione se začala budovat v roce 1997 a její stavba vyšla na 27 milionů dolarů. Na projektu se podíleli námořní experti i historikové, kteří studiem starých rukopisů a lodních deníků měli zajistit, že dělníci použijí stejné stavební materiály a metody, jako tomu bylo u originálu. Plavidlo vznikalo ve stejných loděnicích jako jeho vzor, v přístavu Rochefort v jihozápadní Francii.

První výprava

La Fayette se do Spojených států vypravil poprvé v roce 1777 jako 19letý mladík, tajně a proti vůli francouzské vlády, zapojil se zde do bojů proti britské monarchii a blízce se spřátelil s Georgem Washingtonem. Když byl v jedné z bitev raněn, vrátil se do vlasti. Tam se mu po čase podařilo přesvědčit francouzského krále Ludvíka XVI., aby poskytl vojenskou a finanční pomoc jednotkám George Washingtona.

S touto podporou pak markýz de La Fayette 19. března 1780 vyplul vstříc americkým břehům na lodi Hermione a o 38 dní později dospěl do Bostonu. Účastnil se bojů v přední linii a spolu s dalšími francouzskými vojáky sehrál důležitou roli v rozhodující bitvě v Yorktownu ve Virginii, která vedla ke konečné porážce Británie.

Tato událost se stala základem pro americko-francouzské přátelství. „Nebýt tehdejší francouzské intervence, Američané by válku za nezávislost pravděpodobně nevyhráli," říká Miles Young, který je předsedou organizace Přátelé Hermione-La Fayetta v Americe. Američtí prezidenti pravidelně označují Francii za „nejstaršího spojence USA", ačkoli v moderní době vztahy obou zemí nejsou vždy ideální, jako když se Francie v roce 2003 postavila proti americké invazi do Iráku, připomněla agentura Reuters.

Amatéři a dobrovolníci

Posádku nového plavidla tvoří z převážné části dobrovolníci – přes 70 procent 80členné posádky jsou amatéři. Testovací plavby v minulých dnech tohoto týdne, které z břehu sledovaly tisíce fanoušků, dopadly na výbornou.

Do Yorktownu by mělo plavidlo Hermione dospět 5. června. Následně se vydá na dvouměsíční pouť po východním pobřeží Spojených států a navštíví klíčová místa americké revoluce, zahrnující mimo jiné Annapolis, Boston, Filadelfii a New York.

Jedním z dobrovolníků na palubě je krejčovský učeň Adam Hodges-LeClaire, který se na plavbu vydal v dobovém oblečení. „Chtěl jsem tento experiment dotáhnout do logického extrému, tak jsem si připravil úplný šatník z 18. století podle záznamů, jež jsem našel v pařížských archivech, a podle uměleckých děl z té doby. Takže mám plný kufr oblečení z 18. století, nic víc. Můj experiment skončí až na podzim, až se vrátím do svého domu a natáhnu si zase džíny," dodal.