Marawi drží zčásti pod kontrolou ozbrojenci Islámského státu. Obléhá ho filipínská armáda, která upozornila civilní občany textovou zprávou na připravovanou ofenzívu a vyzvala je k opuštění města. Na střed jižní části Marawi, kde zůstává asi 250 islámských ozbrojenců a přes dva tisíce civilistů, zaútočí filipínská letadla i pozemní vojska. Bitva mezi filipínskou armádou a islamisty vypukla 23. května. Ve městě žije víc než 200 tisíc obyvatel. V sobotu ráno se víc než 160 z nich podařilo dostat se ven.

"Zachránili jsme se," řekl agentuře Reuters Norodin Alonto Lucman, známý bývalý politik, který ve svém domě ukryl během bitvy 71 lidí včetně víc než 50 křesťanů. Dodal, že pokud Islámský stát nepřistoupí na vládní podmínky, existuje plán, jak vybombardovat celé město.  

Hodně uprchlíků uvedlo, že se jim podařilo projít přes islámské ozbrojené hlídky díky muslimskému pokřiku "Bůh je velký". "Šli jsme skrz pozice islámských střelců. Některé civilisty zastavovali a ptali se, zda je mezi nimi nějaký křesťan. Ale křičeli jsme Allahu akbar, a tak nás nechali jít," řekl agentuře Reuters křesťanský stavební dělník Jaime Daligdig.

Většina obyvatel Filipín jsou křesťané, ale jih země zůstává islámský, včetně valné části obyvatel Marawi. Střety s islámskými ozbrojenci v Marawi za sebou zanechaly už nejméně 175 mrtvých. Prezident Rodrigo Duterte proto minulý týden vyhlásil v této oblasti stanné právo.