Tři muži, jejichž jména ruská agentura uvedla jako Akubardija, Chargelija a Churcilava, pronikli z jihu na abchazské území a při přestřelce s ruskou hlídkou zabili ruského pohraničníka a agenta abchazské tajné služby. Incident se stal 12. ledna na abchazsko-gruzínské hranici, kterou střeží ruští vojáci po násilném odtržení provincie od Gruzie a jednostranném vyhlášení abchazské nezávislosti.

Při vyšetřování, které vedla abchazská vojenská policie, byli zabití Gruzíni označeni za „teroristy". Podle místních zákonů tak jejich těla po smrti nesmějí být vydána pozůstalým, pohřbeni měli být v hromadném hrobě.

Podle Interfaxu se ale s takovým rozhodnutím příbuzní zabitých nesmířili. Dnes ráno pracovníci pitevny s překvapením zjistili, že těla na katafalcích nejsou. Očití svědci prý hovoří o skupině mužů, kteří mrtvoly před úsvitem z objektu vynesli. Abchazská policie po nich zahájila pátrání.

Abcházie je spolu s Jižní Osetií fakticky ruským protektorátem, jehož nezávislost Moskva uznala po krátké rusko-gruzínské válce v roce 2008. Provincie je zcela závislá na ruské vojenské, hospodářské a finanční pomoci a usilovně, i když zatím bezvýsledně, se snaží o začlenění do Ruské federace.