Dvaačtyřicetiletá šéfka strany překvapila už pár hodin po volbách, kdy na tiskové konferenci AfD v pondělí odpoledne oznámila, že kvůli rozdílným názorům ve straně nechce být součástí frakce AfD v parlamentu. Tiskovou konferenci pak předčasně opustila.

V úterý oznámila, že ze strany úplně vystoupí. „Je jasné, že tento krok bude následovat,“ řekla Petryová. Spolupředseda strany Jörg Meuthen v pondělí potvrdil, že Petryová se stranickým vedením své rozhodnutí zasednout v parlamentu jako nezávislá nekonzultovala.

Už před volbami se ale mluvilo o tom, že se Petryová s Meuthenem neshodnou, stejně tak se údajně předsedkyně neshodne ani s volebními lídry Alexanderem Gaulandem a Alicí Weidelovou. Zatím ale není jasné, zda Petryová zůstane v parlamentu jako nezávislá členka, nebo vytvoří novou stranu.

Petryová zastávala ve vedení AfD umírněnější, konzervativnější pozice. Kritizovala Evropskou unii a protiislámskou a protiimigrační rétoriku předáků strany kvůli tomu, že by tím mohli odradit mnoho konzervativních voličů. Sami členové strany také připouštějí, že se mohou objevit i další poslanci, kteří klub opustí.

AfD byla v nedělních volbách třetí nejúspěšnější strana hned za konzervativci z CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracií (SPD) Martina Schulze. S 12,6 procenty hlasů získala v parlamentu 94 poslaneckých křesel. Krajně pravicová strana zasedá v německém parlamentu, Bundestagu, poprvé za šedesát let.