Prezident však zdůraznil, že výsledky voleb ovlivněny nebyly a jeho předvolební tým se nedopustil ničeho špatného. Nikdo z jeho spolupracovníků prý s Rusy neuzavřel žádnou dohodu.

Zvláštní skupina FBI vyšetřuje vliv Ruska na proces prezidentských voleb ve Spojených státech už devátý měsíc. Tým Roberta Muellera za tu dobu vyslechl desítky osob, jen z Bílého domu jich bylo předvoláno kolem dvaceti.

Prezidentská kancelář musela předložit 20 tisíc stran dokumentů a Trumpův volební štáb dalších 1,4 milionu stránek. Sám prezident k nelibosti svých poradců prohlásil, že se na výslech těší a rád se dostaví.

Donald Trump, ilustrační foto.
Trump chce vypovídat kvůli ruskému vměšování do voleb. Těším se, řekl

Až dosud byly vzneseny pouze čtyři obžaloby. Vloni v říjnu byl obviněn někdejší šéf Trumpovy volební kampaně Paul Manafort spolu se svým spolupracovníkem Rickem Gatesem. Oba vinu popřeli. Další dva - Trumpův zahraničně politický poradce George Papadopoulos a bývalý bezpečnostní poradce Michael Flynn - naopak přiznali, že FBI při výslechu lhali.

Dnes zvláštní vyšetřovatel oznámil, že v případu dochází k dramatickému vývoji. Jak uvedla stanice CNN, z narušování amerického volebního procesu bylo obviněno třináct Rusů. Souvislost s kauzou se prokázala také u tří ruských společností.

Jmenovaní Rusové se o způsobu, jímž lze ovlivnit prezidentské klání v USA, měli domlouvat už v roce 2014.

Bývalý americký prezident George Bush
Americký exprezident Bush mladší: Rusko ovlivňovalo volby v USA

Tři z nich čelí obvinění z falšování zpráv, pět dalších z krádeže identity. Podle Muellerova tvrzení „zneužili pod falešnou americkou identitou americké internetové servery, zaměřené na ovlivňování občanů v USA“.

Mueller dále prohlašuje, že zmíněné osoby „zakládaly a kontrolovaly řadu twitterových účtů, vytvořených tak, aby vypadaly, že je založili a používají lidé či firmy z Ameriky“.

Steve Bannon
Trumpův bývalý poradce byl předvolán před velkou porotu kvůli ruskému vměšování