Když se před dvanácti lety hroutily v plamenech a prachu věže Světového obchodního centra, změnilo se podstatně více než jen newyorské panorama.

Teroristické útoky z 11. září, při kterých zemřelo v USA téměř tři tisíce lidí, zásadně ovlivnily moderní dějiny 
i smýšlení lidí.

Svět se s následky útoků, kterými bylo mimo jiné vyhlášení války proti terorismu, invaze do Afghánistánu či Iráku a zvýšení bezpečnostních opatření, stále vypořádává. 
A zatímco v New Yorku nacházejí i po dvanácti letech trosky, jako třeba letos v dubnu, kdy byla mezi dvěma domy objevena zaklíněná část podvozku jednoho z teroristy unesených letadel, město mezitím získalo novou dominantu.

Na místě, kde stávala slavná dvojčata, nyní roste nové Světové obchodní centrum, jehož nejvyšší stavbou bude věž One World Trade Center (OWTC).
Dvojčata, která se zřítila po nárazu unesených letadel, bývala symbolem americké ekonomické síly. OWTC se má stát zase symbolem amerického odhodlání udržet si své hodnoty a toho, že se USA nenechají zastrašit. I proto byl původní název budovy Věž svobody.

Architekti ale nevidí na OWTC jen přednosti a mluví 
o něm i jako o symbolu zbytečných výškových závodů.

Chicagská Rada pro výškové budovy a urbanismus označila OWTC za přední příklad toho, když se architekti moderních mrakodrapů zhlédnou v „marnivé výšce" ve snaze připsat si některá stavitelská „nej".

Budova měří 541 metrů a je tak třetí nejvyšší na světě, z toho ale 124 metrů měří jen její stožár. Jeho praktické využití je přitom sporné.

I jinde ve světě tak nováčci mezi mrakodrapy ze seznamu nejvyšších budov vytlačují staré kolosy, které ale často 
v počtu pater nepředčí.
Rada uvedla, že ze 72 nejvyšších budov světa jich 44 překonalo hranici 300 metrů jen kvůli funkčně zbytečné vrcholové špici.