Na palubě trajektu, který se u filipínského přístavního města Cebu srazil s nákladní lodí, bylo asi 870 lidí. Podle dostupných informací je stále 50 až 70 lidí pohřešováno a záchranáři předpokládají, že jejich těla zůstala uvnitř vraku lodi, která po srážce klesla do hloubky asi 30 metrů.

Unikající palivo dodalo katastrofě další rozměr a záchranáři se kromě pátrání po obětech museli pustit také do boje proti unikajícímu topnému oleji. Zatím jsou ale jejich snahy marné.

„Je vidět, že to vytéká z té lodi. Je to topný olej a je to černé," řekl AFP velitel pobřežní stráže na ostrově Cebu Weniel Azcuna. „Zasáhlo to už značnou část pobřeží tady na Cebu a taky na sousedním ostrově Mactan," dodal.

Na trajektu podle jeho informací bylo asi 120.000 litrů topného oleje a potápěčům se zatím nepodařilo najít místo, odkud vytéká. Kolik už uniklo do moře není známo. Mezi zasaženými oblastmi jsou i města Lapu-Lapu a Cordova na ostrově Mactan, kde jsou oblíbená plážová turistická střediska. Zasaženo bylo i město Talisay na Cebu, kde je prosperující rybářský průmysl.

Lodní neštěstí jsou na Filipínách poměrně častá, ať již kvůli proměnlivému tropickému počasí, špatnému stavu plavidel či nedodržování bezpečnosti námořní dopravy. V prosinci 1987 se v zemi stala nejhorší námořní tragédie v mírových dobách. Při srážce trajektu Dona Paz s tankerem zemřelo více než 4000 lidí.