Ministr spravedlnosti na tiskové konferenci upřesnil, že podezřelí byli obviněni z nezákonného zpřístupnění utajovaných informací nebo z tajných kontaktů s agenty zahraničních zpravodajských služeb. Zároveň uvedl, že v posledních měsících došlo až k „dramatickému nárůstu neoprávněného zpřístupnění informací médiím a dokonce i zahraničním protivníkům.

"Zaujímáme jasný postoj," řekl Sessions na páteční tiskové konferenci. „A nejsilněji odsuzuji ohromný počet úniků, které podkopávají schopnost naší vlády ochránit tuto zemi."

Podle serveru BBC se některé z úniků týkaly například vyšetřování možného ruského vměšování do loňských prezidentských voleb a naposledy unikly přepisy telefonátů Trumpa s mexickým prezidentem Enriquem Peňou Nietem a australským premiérem Malcolmem Turnbullem.

"Žádná vláda nemůže být efektivní, pokud lidé v jejím čele nemohou důvěrně diskutovat o citlivých záležitostech nebo svobodně s důvěrou hovořit se zahraničními vedoucími představiteli," poznamenal Sessions k poslednímu případu.

Během konference promluvil také ředitel národní zpravodajské služby Dan Coats, který vydal varování směrem k možným viníkům: „Každý, kdo se těchto trestných činů dopustil, zradil zpravodajskou komunitu a americký lid," řekl. „Pochopte, že pokud zveřejníte utajované informace, najdeme vás, budeme vás vyšetřovat a stíhat v plném rozsahu zákona,“dodal.

Toto vystoupení bylo nejspíše reakcí na poslední kritické výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa, který Sessionsovi vyčítal jeho pasivitu v boji s úniky informací a nečinnost při vyšetřování údajného vměšování Ruska do amerických voleb.