Dnešní demonstrace jsou vyvrcholením protestního Týdne pro klima, který začal minulý pátek, kdy do ulic po celém světě rovněž vyšly statisíce lidí. Pravidelné páteční protesty Fridays for Future (Pátky pro budoucnost) iniciovala před rokem švédská aktivistka Greta Thunbergová, která se dnes zapojí do demonstrace v kanadském Montrealu.

Také v Gretině vlasti vyšli lidé do ulic větších měst, jako jsou Stockholm, Uppsala nebo Malmö. Dohromady byly různé akce a manifestace plánovány na více než 100 místech. Ve švédské metropoli Stockholmu se podle organizátorů demonstrace účastnilo až 40 tisíc lidí.

Greta Thunbergová
Získá Greta Thunbergová Nobelovku? Výbor čeká obtížné rozhodnutí, míní Reuters

V Římě dnes demonstrantům přálo slunečné počasí a centrem pochodovalo na 200 tisíc lidí, kteří nesli například transparenty s nápisy "Máme jen jednu planetu" nebo "My jsme změna". V Miláně se podle deníku La Repubblica na demonstraci se školáky často vypravili i jejich rodiče či prarodiče.

"V Římě bylo 200 tisíc lidí, to byla největší akce, následoval Milán se 150 tisíc. V Neapoli bylo 80 tisíc lidí, 50 tisíc ve Florencii, 20 tisíc v Turíně a Bologni a 10 tisíc v Palermu a Bari," řekl médiím italský zástupce hnutí Fridays for Future Gianfranco Mascia.

V Neapoli nesli účastníci mimo jiné slogan "Chceme horkou pizzu, ne horkou planetu", v Janově "Bez budoucnosti nemá cenu studovat".

Na vysoké účasti má zřejmě svůj podíl i ministr školství Lorenzo Fioramonti. Ten tento týden oznámil, že školám předal instrukci, aby případnou páteční absenci žáků kvůli účasti na demonstracích považovaly za omluvenou.

Zápis do rakouské historie

"Dnes to bude největší klimatická stávka v dějinách Rakouska," prohlásila už dopředu Veronika Winterová z rakouské buňky hnutí Fridays for Future. Policie jí později dala za pravdu, když odhadla, že ve Vídni demonstrovalo asi 30 tisíc lidí, v Innsbrucku kolem 18 tisíc a další tisíce mladých se podílely na akcích ve Štýrském Hradci, Bregenzi či Linci. Například jenom v posledně jmenované hornorakouské metropoli přišlo kolem 9000 lidí.

V německých městech byla dnes účast na klimatické stávce podle agentury DPA výrazně nižší než před týdnem. V Hamburku vzdorovalo deštivému počasí podle policie 3200 účastníků, v Mnichově se manifestačního průvodu centrem města zúčastnilo na 2000 lidí. Podobné akce dnes byly ohlášeny v nejméně 65 německých městech.

Greta Thunbergová
Švédská aktivistka Thunbergová dostala alternativní Nobelovu cenu

Při teplotách kolem 27 stupňů dnes zažil největší klimatickou demonstraci od počátku hnutí španělský ostrov Mallorca. Podle policejních odhadů se průvodu v Palmě de Mallorca zúčastnilo nejméně 5000 lidí, kteří nesli transparenty s nápisy jako "Svět umírá" nebo "Bojujeme za svou budoucnost".

Mládež na Mallorce nezůstala sama. Socialistický starosta Palmy José Hila prostřednictvím twitteru vyzval občany a firmy, aby se zapojily do boje proti změně klimatu, jehož důsledky jsou podle něj "každým dnem zřetelnější". "Naše město ležící přímo na pobřeží nepochybně pocítí strašné důsledky, pokud hladina moře stoupne," varoval Hila.

Dnešní demonstrace začaly na Novém Zélandu, kde mladí lidé vyšli k parlamentu ve Wellingtonu. Obavu z globálního oteplování vyjádřili školáci také třeba v indickém městě Dharmsála, informovala agentura AP.