Ačkoli v zemi došlo minulý měsíc k dočasnému zastavení bojů, počty mrtvých stále zvyšují sebevražedné útoky napříč celou zemí. Obvykle za nimi stojí Islámský stát. Například jen útok v neděli, který se odehrál poblíž sídla vlády, měl na svědomí sedm lidských životů a dalších 15 zraněných, zdůrazňuje zmíněný britský zpravodaj.

Podle zprávy OSN vzrostl počet úmrtí za první polovinu roku 2018 až na 1692, což je spolu s jednoprocentním nárůstem oproti minulému období rekordní číslo. Součty zraněných naopak o pět procent klesly, přičemž organizace zaznamenala 3430 případů, a celkově se civilní ztráty snížily o blíže nespecifikovaná tři procenta.

Důvěra v to, že jednoho dne v Afghánistánu zavládne mír, se zvýšila po svátku přerušení půstu minulý měsíc, kdy byla vyhlášena třídenní "válečná pauza". Během něj zachytila afghánská, ale i světová média neobvyklé snímky – Talibánci i vládní vojáci z hlavního města Kábulu se totiž potkávali ve městě, přičemž neměli v úmyslu na sebe útočit, a dokonce se spolu i fotili.

„Krátké příměří ukázalo, že boje mohou být zastaveny a že afghánští civilisté už nebudou muset trpět v náporu války,“ uvedl Tadamiči Jamamoto, vedoucí asistenční mise OSN v Afghánistánu. Proti jeho slovům nicméně hovoří uvedená čísla a také zmíněné sebevražedné útoky. Jeden z nejhorších se stal v lednu, kdy po výbuchu v centru Kábulu údajně zemřela až stovka lidí.

Za 52 procent podle Guardianu může zmíněný Islámský stát, o 40 procent se pak postarali Talibánci. Čísla prý přitom časem klidně mohou být i navýšena, na říjen jsou totiž v zemi naplánovány parlamentní volby a očekávají se vlny nepokojů a násilí.

Právě Talibánci, kteří bojují za obnovení svých verzí islámského práva a dříve podporovali teroristickou síť Al-Káida, už dříve odmítli „mírové rozhovory“ s prezidentem Ašrafou Ghaním a požadují, aby Afghánistán opustily veškeré zahraniční vojenské síly – včetně těch nejrozšířenějších, amerických.