Warmbier byl v Severní Koreji v lednu 2016 odsouzen k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu, kde bydlel; do vlasti se vrátil po 17 měsících ve špatném zdravotním stavu a v kómatu. Američtí lékaři uvedli, že měl těžce poškozený mozek. Bylo mu 22 let. KLDR popřela americké obvinění, že Warmbier byl mučen.

„Řekl mi, že o tom nevěděl a já ho beru za slovo,“ prohlásil na adresu Kima šéf Bílého domu. Severokorejský vůdce podle něj zná celý případ velmi dobře, nicméně dozvěděl se o něm až později. „Co se mu (Warmbierovi) stalo, je hrozné. Myslím si, že se mu stalo něco strašného, ale nedomnívám se, že o tom nejvyšší vedení země (KLDR) vědělo,“ dodal americký prezident ve čtvrtek na dotaz novinářů.

Poradkyně uklidňuje situaci

„Během summitu jsme zachovávali ohledy. Nyní se ale musíme ozvat. Kim a jeho zlý režim nesou odpovědnost za smrt našeho syna Otty. Kim a jeho zlý režim nesou odpovědnost za nepředstavitelnou krutost a nelidskost. Omluvy ani okázalá chvála na tom nic nemění,“ reagovali dnes Cindy a Fred Warmbierovi.

„Prezident souhlasí s Warmbierovou rodinou a odpovědnost za smrt Otta Warmbiera připisuje Severní Koreji,“ reagovala v televizní stanici Fox News prezidentova poradkyně Kellyanne Conwayová. „Prezident jen řekl, že předseda Kim nevěděl o tom, co se Ottovi v osudnou dobu děje,“ komentovala Trumpův výstup v Hanoji.

Projde cokoli, stačí zalhat

„Odejít z jednání bylo lepší, než uzavřít špatnou dohodu. Je to ale výsledkem chabé naplánované strategie,“ napsal k nezdaru summitu USA-KLDR na twitteru předseda výboru americké Sněmovny reprezentantů pro tajné služby, demokrat Adam Schiff. „A akceptování toho, že Kim popřel účast na Warmbierově smrti? To je odporné a připomíná nám to, jak Trump pokrytecky akceptuje zapírání i u jiných diktátorů,“ dodal.

Podobně jako Schiff reagoval i vlivný demokratický senátor Mark Warner. „Diktátoři celého světa dostali následující vzkaz: Projde vám cokoli, jakmile o tom poté Donaldu Trumpovi zalžete,“ napsal na twitteru.

„Samozřejmě, že o tom Kim věděl. Prezident Spojených států je podle všeho jediný, kdo věří zjevné lži,“ uvedl v dalším tweetu Warner.

„Zacházení jeho věznitelů bylo neodpustitelné a říká nám mnohé o povaze tohoto režimu,“ prohlásil zase republikánský senátor Rob Portman. „Nesmíme být ohledně toho, co utělali Ottovi a co by tento brutální režim udělal každému americkému občanovi, naivní.“