Americký prezident Donald Trump vyhlásil v regionu stav nouze. Starosta Houstonu zase z obav před rabováním vydal zákaz nočního vycházení. Třetina okresu Harris, kde žije 4,6 milionu lidí, se ocitla pod vodou. Hurikán vyhnal z domovů přes 17 tisíc lidí. Více než polovina se tísní v houstonské víceúčelové hale.

V některých oblastech spadlo během 48 hodin přes 1000 milimetrů srážek, tedy více, než normálně naprší za rok. Život v Houstonu je už několik dní ochromen. Přibližně 300 tisíc lidí se ocitlo bez elektřiny a školy zůstanou přinejmenším do pondělí zavřené. Oficiální údaje o počtu obětí chybějí. Média uvádějí tři desítky mrtvých. „Očekáváme, že číslo bude výrazně vyšší poté, co voda ustoupí,“ uvedl galvestonský koroner Erin Barnhart.

Donald Trump
Bouře Harvey má v Texasu na svědomí přes 30 životů, škody jsou obrovské

TRUMPOVI TEČE DO BOT

Prezidentský pár, který do Texasu dorazil předevčírem, si na místě počínal jako slon v porcelánu. Melania Trumpová si na cestu do zaplavených oblastí vzala lodičky s jehlovými podpatky. A její manžel se během návštěvy vyhnul setkání s nejpostiženějšími. Místo toho pochválil množství lidí, kteří na setkání s ním dorazili. Na adresu rekonstrukčních prací prohlásil: „Chceme to udělat lépe než kdy předtím.“

Trump by se přitom rád  vyhnul bouři kritiky, která zasáhla jeho předchůdce George Bushe ml. za neadekvátní reakci na hurikán Katrina. Katastrofa před 12 lety zpustošila New Orleans, zabil 1800 lidí a způsobila škody za sto miliard dolarů.

Harvey bude podle prvních odhadů stát méně než polovinu této sumy. Už nyní je však zřejmé, že do konce současného Trumpova prezidentského mandátu nebude možné všechny škody napravit. Mimo provoz se totiž ocitlo například 13 procent celkové kapacity amerických rafinérií. A podle statistik se v oblasti proti povodním pojistilo jen 15 procent domácností.

ČLOVĚK JAKO PŘÍČINA

Odborníci se shodují, že  účinky hurikánu zesílil lidský faktor. Klimatolog Kevin Trenberth odhadl, že nebýt člověka, přinesl by Harvey o třetinu méně deště. Teplota povrchových vod Mexického zálivu totiž za poslední desetiletí vzrostla o čtyři stupně Celsia. V důsledku toho vznikají silnější cyklony.

Hurikán Harvey
Hurikán Harvey spustilo globální oteplování? Kdepak, tvrdí Trumpovi lidé

Riziko zaplavení pobřeží zvyšuje i stoupající hladina moře. V oblasti došlo v důsledku ropných vrtů k četným sesuvům půdy. V některých místech tak moře sahá o 15 centimetrů výše než na počátku 20. století.

Třetí nejčastěji zmiňovanou příčinou je špatně naplánovaná zástavba. Rozloha prérie Katy, která dříve značnou část vody pohltila, se v důsledku rozrůstání houstonské aglomerace zmenšila na čtvrtinu. Jen od roku 2010 bylo v záplavové oblasti postaveno více než sedm tisíc domů. Výsledek? Již třetí „pětisetletá“ voda během tří let.