"Přijdeme znovu! Budeme demonstrovat tak dlouho, dokud bude potřeba, aby se dodržovala ústava," prohlásila na moskevské demonstraci Jelena Rusakovová, jedna z opozičních političek, kterou úřady odmítly zaregistrovat jako kandidátku. "Tento režim brzy zmizí a my bychom k tomu měli dopomoci. Putinova politika definitivně zkrachovala. Kromě násilí nemá co nabídnout," tvrdil ze scény opoziční politik Sergej Mitrochin. "Rusko bude svobodné," skandoval v odpovědi dav.

Demonstranty podpořili známí hudebníci, novináři, herci i spisovatelka Ljudmila Ulická, která četla své verše sepsané před demonstrací. Mezi demonstranty se objevil také kontroverzní oligarcha Sergej Polonskij, který se svého času přímo v televizním studiu porval s mediálním magnátem Alexandrem Lebeděvem.

Ještě před povolenou moskevskou demonstrací policie zadržela jednu ze spolupracovnic opozičního vůdce Alexeje Navalného. Jeho další spolupracovník byl zatčen, když jako řečník na demonstraci vyzval dav, aby pokračoval v protestu "procházkou" do centra města.

Pokojná procházka městem

Mnozí z těch, kteří jej vyslyšeli, skončili v rukou těžkooděnců a v přistavených vozech na přepravu vězňů. Specializovaný server OVD-Info, který monitoruje činnost policie, napočítal 245 zadržených: 146 v Moskvě, 86 v Petrohradu, 11 v Rostově na Donu a dva v Brjansku. Úřady zatím potvrdily 136 zadržených v metropoli.

Při zatýkání podle reportérů opět došlo i na přehmaty. V autě pro přepravu vězňů se podle listu Kommersant ocitl také mladík, který vyšel z kavárny s šálkem kávy v ruce, aby si zakouřil. Jiný zatčený udělal tu chybu, že se zeptal strážců zákona, kudy se má vydat, aby se vyhnul problémům. Policisté zadrželi také invalidu, kterého pak ale cestou k vězeňskému autu dvakrát upustili na zem, napsal server OVD-Info. Tradiční výzva z policejních tlampačů k rozchodu měla v jednu chvíli podle zpravodaje BBC i podobu: "Vážení novináři, blogeři a ostatní špíno, vlezte do metra!"

Na rozdíl od dvou předchozích demonstrací v Moskvě sobotní protest úřady povolily, organizátory a účastníky ale varovaly před pokračováním protestů v centru metropole. Ještě během demonstrace policisté zneškodnili bezpilotní letoun, který přelétal nad davem.

Účast na předchozích protestech byla podstatně slabší, v moskevských ulicích ale tehdy bylo zadrženo rekordních více než 2000 lidí. Většina z nich byla po krátkém pohovoru propuštěna, desítky dalších ale neunikly pokutám či několikadenním trestům vězení. Asi 13 lidí, které vyšetřovatelé označili za organizátory, je ve vazbě s možným trestem až 15 let za mřížemi.