„Loutky Spojených států se snažily podkopat bezpečnost v Íránu,“ řekl Chameneí. Íránská vláda je dlouhodobě na ostří nože se státy Perského zálivu, USA a Izraelem. Konkrétní země ale nejmenoval.

Duchovní vůdce dříve obvinil svého regionálního rivala, Saúdskou Arábii z podpory arabských separatistů.

 

Z podpory útočníků osočil arabské státy v Perském zálivu podporované Spojenými státy i íránský prezident Hasan Rúhání.

S nařčením Teheránu Spojené státy nesouhlasí. Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová odmítla, že by za krvavým útokem její země nepřímo stála.

K útoku se přihlásila protivládní arabská skupina Ahvázský národní odpor a později i Islámský stát (IS). Vyjma jejich přihlášení neexistují důkazy o tom, že by kterákoliv ze skupin útok provedla.

Teherán si mezitím zavolal na kobereček velvyslance Británie, Nizozemska a Dánska s tím, že podporují íránské opoziční skupiny.

„Je neakceptovatelné, že tyto skupiny nejsou na seznamu teroristických organizací EU, dokud neprovedou teroristický útok v Evropě,“ prohlásil mluvčí íránského ministerstva zahraničí Bahram Qasemi.

Mysleli, že je to součást přehlídky

K činu došlo v sobotu v 9 hodin ráno místního času. Čtyři útočníci ve vojenských uniformách začali střílet do davu lidí a pak se pokoušeli zasáhnout vojáky na podiu. Pálit vydrželi 10 minut. Dva střelci byli zabiti a dva zadrženi, nakonec i dva zadržení zemřeli.

Polovinu mrtvých tvoří vojáci íránské revoluční gardy, která podléhá velení přímo samotnému Chameneímu. Mezi mrtvými jsou ženy a děti. 

„Nejprve jsme mysleli, že je to součást přehlídky, ale asi po 10 vteřinách nám došlo, že jde o teroristický útok, když bodyguardi opětovali palbu,“ popsal místní novinář Behrad Ghasemi pro agenturu AFP.

„Nastal chaos a vojáci utíkal. Viděl jsem malou holčičku, kterou zasáhli,“ dodal.

Selhaly zpravodajské služby?

Írán vojenskou přehlídku pořádal k příležitosti zahájení svátku Týdne svaté obrany, kterým si připomíná válku s Irákem z 80. let.

BBC dodává, že pokud útok spáchal IS, jednalo se o selhání íránských zpravodajských služeb. IS zatím v relativně poklidném Íránu spáchal pouze jediný útok. Loni v červnu sebevražední atentátníci zaútočili na parlament a mauzoleum zakladatele islámské republiky ájatolláha Rúholláha Chomejního, zabili 18 lidí.

Pokud za zločinem stojí arabští separatisté, znamená to, že se po sedmi letech klidu opět chopili zbraní.